Doskonały nie tylko do wielkanocnych mazurków

Doskonały nie tylko do wielkanocnych mazurków

Warto po niego sięgnąć przy produkcji tortów czy serników. Świetnie nadaje się do smarowania blatów, do wypełniania drobnych babeczek, rurek oraz dekorowania różnych wypieków. Można nim przekładać wafle i kruche ciasteczka. Mowa o kajmaku.

Ten niepowtarzalny przysmak początkowo wytwarzany był jedynie z cukru i słodkiej śmietanki. Na polskich stołach pojawił się w XVIII wieku i uważano go za produkt luksusowy, gdyż w tamtym okresie cukier nie należał do surowców powszechnie dostępnych. Dopiero w latach 50. XX wieku (prawdopodobnie dzięki spadkowi cen cukru) kajmak rozpowszechnił się w naszym kraju, a do jego wyrobu zaczęto dodatkowo używać tłuszczu, wanilii i czekolady, zaś śmietankę zastąpiono mlekiem.

Liderem wśród polskich wytwórców kajmaku jest niewątpliwie firma Polder, która od lat specjalizuje się głównie w produkcji mlecznych kremów, m.in. dla przemysłu i rzemiosła cukierniczego oraz lodziarskiego.

Jej Kajmak Klasyczny to ciemnobrązowa, gęsta masa przygotowana na bazie mleka, cukru i tłuszczu roślinnego, którą można stosować po podgrzaniu w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej. Masa przez długi czas zachowuje nadany kształt, co pozwala jej używać m.in. do dekorowania ciast. Kajmak można łączyć z masłem, bitą śmietaną, białym serem, bakaliami czy lodami.

Rzadszy, jaśniejszy i łagodniejszy w smaku jest Kajmak Kremowy, którego konsystencja pozwala na użycie bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Łatwa w smarowaniu słodka masa doskonale nadaje się do przekładania ciast i nadziewania babeczek – wymienia producent. Podobne właściwości ma Kajmak Krówka – tej masy również nie trzeba podgrzewać przed aplikowaniem.

Polder w ofercie ma także miękki Kajmak Luksusowy, który z uwagi na dobre zachowanie się w niskich temperaturach, polecany jest m.in. jako variegato do lodów. Do lodów, deserów, niektórych ciastek i bitej śmietany można używać również gęstego, ciągnącego się kajmaku o ciemnej konsystencji, z receptury którego całkowicie wyeliminowano tłuszcz roślinny. Ten produkt oferowany jest pod nazwą Toffi Argentyńskie. Z kolei na koneserów mocniejszych smaków czeka Kajmak z Alkoholem gotowy do bezpośredniego użycia.

Wysokiej jakości karmelizowany Kajmak Klasyczny Excellent o charakterystycznym, mlecznym smaku i zapachu z nutą toffi poleca cukiernikom firma Helios Food. Jak zapewnia producent tej słodkiej masy przygotowywana ona jest w oparciu o tradycyjną recepturę i pozbawiona jest dodatkowych tłuszczów oraz konserwantów.

W tradycyjny sposób produkuje się kajmak także w Zeelandii. Firma ta podkreśla, że jej wyrób przygotowany na bazie cukru i mleka, wyróżnia się m.in. plastyczną konsystencją, co ułatwia stosowanie jej do różnych wyrobów cukierniczych. Duże możliwości zastosowania kajmaku w codziennej produkcji ciastkarskiej wynikają także z faktu, iż kajmak ten można bez problemów łączyć ze śmietaną oraz z różnymi innymi masami.

Najnowszy na polskim rynku w tym segmencie produktów jest Kajmak firmy Vortumnus, który pojawił się w sprzedaży w ubiegłym roku. Gęstą, plastyczną masę o aksamitnej strukturze oraz mleczno-karmelowym smaku otrzymuje się poprzez długie gotowanie mleka z cukrem i tłuszczem – informuje producent dodając, że kajmak jest szybki w zastosowaniu i nadaje się również do formowania z worka.

Od 10 lat kajmak jest wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego oraz na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. P

Artykuł z Bake & Sweet, luty 2019