Niemal w każdym sektorze produkcji spożywczej wyznacznikiem postępu technologicznego są nowości pokazywane na targach branżowych. W tym roku zaprezentowano je głównie na Expo Sweet i Polagra Tech. Przypomnijmy, co nowego w 2018 roku pojawiło się na polskim rynku maszyn i urządzeń dla branży piekarsko-cukierniczej, a także dla lodziarzy.
Firma IBIS od blisko roku promuje swoją najnowszą linię miesiarek spiralnych o pojemnościach dzież 45, 60 i 80 litrów. Maszyny te z dzieżą stałą doskonale sprawdzają się przy miesieniu, ucieraniu, wyrabianiu oraz ugniataniu wszystkich rodzajów ciast: pszennych, mieszanych czy żytnich. Urządzenia mają możliwość indywidualnej regulacji obrotów na pierwszym i drugim biegu i – jak gwarantuje producent – zapewniają równomierne miesienie wszystkich składników ciasta, nawet przy jego małej ilości na poziomie 5 % objętości dzieży. Cichą pracę maszyn osiągnięto dzięki zastosowaniu przekładni pasowych. Miesiarki wyposażono w czytelny i przejrzysty pulpit sterowniczy, ledowe podświetlenie dzieży oraz dokładny pomiar temperatury. Mają też dodatkowe, niezależne sterowanie na wypadek awarii systemu elektronicznego.
Firma Giko w mijającym roku rozszerzyła swoją ofertę urządzeń chłodniczych o szokówkęICE-COOL Yukon. Ta mroźnia z parownikiem stojącym, o zakresach temperatury -18/-25°C, może pomieścić dwa wózki 85×65 cm. Została wyposażona w kompresor o dużej wydajności chłodniczej z oddzielnym skraplaczem, przystosowanym do wysokich temperatur zewnętrznych. Szokówka może być podłączona do sieci internetowej i raportować błędy za pośrednictwem poczty e-mail. W urządzeniu zastosowano przyjazny dla ozonu czynnik chłodniczy Low-GWP.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się także kilka nowości marki KÖVY, m.in. urządzenie do wzdłużnego i poprzecznego krojenia ciasta (na zdjęciu). Cięcie odbywa się bezpośrednio na standardowej wielkości blachach piekarsko-cukierniczych i trwa zaledwie pół minuty. Innym urządzeniem KÖVY wprowadzonym na polski rynek jest wszechstronna, 4-rzędowa linia do produkcji różnego rodzaju bułek o gramaturach od 35 do 80 g, która może pracować z wydajnością nawet 5280 szt./h (na zdjęciu).
Ubijaczkę cukierniczą Rollmatic Bull z nowym panelem sterującym wypuściła na krajowy rynek firma Nurkowski. Prosty w obsłudze panel Digit pozwala zapisać do 99 programów pracy, z 5 krokami. Każdy z nich może mieć m.in. inny czas i inną prędkość obrotową. Takie ustawienia pozwalają zapobiec przegrzewaniu czy przebijaniu mas, ponieważ maszyna nie będzie pracować z większą prędkością i dłużej niż jest to ustawione w programie – wyjaśnia polski dystrybutor.
Ta sama firma na targach Expo Sweet 2018 zaprezentowała też interesującą maszynę Konomac La Cannoncina przeznaczoną do automatycznego zwijania rurek z ciasta francuskiego, półfrancuskiego czy drożdżowego oraz udoskonaloną zmywarkę wózkową Somengil Multiwasher MDC wyposażoną w windę podnoszącą wózek z poziomu podłogi do otworu oraz drzwi podnoszące się w górę.
Nurkowski, który jest polskim dystrybutorem Reventa, od kilku miesięcy oferuje także najnowszy piec obrotowy szwedzkiego producenta. ONE 25 jest kolejnym modelem w serii Revent the Round Oven, czyli pieców z okrągłą komorą wypiekową. Taki kształt zapewnia wydajniejszą dystrybucję ciepła, które nie ogrzewa narożników, a jedynie przestrzeń, w jakiej obraca się wózek. Ma to istotne znaczenie dla zmniejszenia zużycia energii oraz poprawy jakości pieczenia, gdyż w okrągłych komorach jest lepszy obieg powietrza niż w piecach czworokątnych. Revent wyposażył swój nowy piec m.in. w system ukośnego nadmuchu powietrza pod spód blach. Prędkość nadmuchu jest bardzo niska, co pozytywnie wpływa na równomierny wypiek produktów, a jednocześnie chroni przed ich przesuszeniem. Zastosowano również bardzo mocny system zaparowania, aby był zawsze gotowy do dostarczenia zadanej ilości pary. Piec ONE 25 przystosowany jest do wypieku szerokiej gamy produktów piekarskich i cukierniczych na dużych blachach 800×600 mm.
W mijającym roku firma Ai-Solution zaproponowała piekarzom i cukiernikom nową generację polskich receptorów umożliwiających zaprogramowanie całego procesu produkcyjnego, w skład którego wchodzić mogą receptury, zadania, jak również cały schemat organizacji pracy. Receptor 2.0 pozwala w spektakularny sposób skrócić czas przygotowania produkcji oraz jej optymalizację, ponieważ cały ten proces przebiega niemal automatycznie na podstawie wiedzy, którą receptor uzyska na początku wdrażania systemu. Urządzenie, oprócz możliwości bardzo dokładnego pomiaru przy dużych zakresach wagowych, potrafi przeprowadzić piekarza lub cukiernika przez cały proces przygotowania surowców. Od momentu kalkulacji receptury, poprzez naważanie, ustawienie maszyn i pieców, do chwili wytworzenia gotowego ciasta w ściśle określonej ilości. Receptor 2.0, nie tylko kontroluje proporcje receptury na każdym etapie produkcji, ale także m.in. umożliwia obsługę magazynów po stronie surowców i wyrobów gotowych oraz ich przychodów i rozchodów. Pozwala także zaprojektować etykiety dla wyrobów gotowych, także z tabelami wartości odżywczych i energetycznych.
O kilka nowych maszyn poszerzyła się oferta firmy Italmarco. Znajdziemy w niej m.in. miesiarkę Escher MDW-240 Cooling z podwójnym narzędziem, systemem dolnego wyrzutu ciasta oraz opatentowanym system chłodzenia dzieży pozwalającym na redukcję temperatury ciasta.
Jesienią na targach w Poznaniu po raz pierwszy zaprezentowana została krajalnica pozioma GASPRAIN 115-2 do cięcia ciast biszkoptowych z systemem noży ciągłych pracujących w jednym kierunku. Na Polagrze Tech polską premierę miała również kompaktowa stacja Gorreri Multimatic 400 R do produkcji okrągłych tortów 2-, 3- lub 4-warstwowych oraz ciast na blachach 400×600 mm z automatycznym dozowaniem nakropki i dwóch nadzień.
Oferta Italmarco poszerzyła się także o przemysłową myjkę kabinową Velox BF1800E do mycia wózków i sprzętu piekarsko-cukierniczego z nowym sterownikiem z panelem dotykowym, który umożliwia pełną diagnostykę, programowanie pracy i zdalny dostęp.
Firma Geth zaproponowała piekarzom uniwersalną dzielarkę Gravi-Flux do każdego rodzaju ciasta. Maszyna włoskiej firmy Turri umożliwia precyzyjne dzielenie zarówno ciast twardych, jak też delikatnych i luźnych. Wstęga ciasta przechodzi przez wagi tensometryczne, które sygnalizują moment cięcia. Specjalne przenośniki sprawdzają wagę po raz drugi, by ustawić cięcie z dokładnością do 7 gram. Dzielarka może pracować w systemie jedno- lub dwurzędowym, współpracując z innymi urządzeniami technologicznymi (np. zaokrąglarką) bez konieczności stosowania garowni pośredniej – wyjaśnia polski dystrybutor.
Warszawska firmy Jeremy w mijającym roku udoskonaliła kilka swoich maszyn i urządzeń. Krajalnice pieczywa AKRA wyposażyła w innowacyjny system pozwalający na pojedyncze krojenie chleba, bez konieczności stosowania dodatkowego bochenka jako popychacza. Poza tym wprowadzono (jako opcję) moduł do ręcznego zapinania taśmą zapakowanego pieczywa, dzięki czemu cały proces pakowania odbywa się na jednym stanowisku i obsługiwany jest przez jedną osobę.
Unowocześniono także pakowaczkę ATOR, w której zastosowano nowy sposób nanoszenia daty na klipsie zapinającym worki z pakowanym chlebem. System ma bardzo łatwy sposób obsługi, a dzięki wbudowanemu zegarowi nie trzeba codziennie ręcznie zmieniać datę.
Modernizacji uległa też konstrukcja pieca Turbo, co pozwala obecnie wykorzystywać dotychczas posiadane wózki piekarnicze o różnych wysokościach i sposobie zawieszenia. Obsługę i serwisowanie pieca umożliwia zastosowanie rozbudowanej automatyki, zmiany oprogramowania oraz możliwość wpięcia pieca w sieci intranetową oraz internetową.
Z Intranetu i Internetu korzystać może także przemysłowa ubijaczka planetarna Mixa HD. Wprowadzenie takiej modernizacji umożliwia bieżący monitoring przebiegu procesu technologicznego oraz kontrolę pracy maszyny. Dużo łatwiejsze staje się programowanie trybów pracy – wyjaśnia firma Jeremy dodając, że praca urządzenia w sieci umożliwia także jej zdalne serwisowanie przez producenta.
Z nowości firmy Wiesheu warto zwrócić szczególną uwagę na Wtouch – pierwszy w pełni dotykowy panel sterowania, który pozwala obsługiwać piec tak samo prosto i intuicyjnie, jak telefon lub tablet. Interfejs można dostosować do indywidualnych wymagań i preferencji. Tegoroczną nowością jest także oprogramowanie Wnet pozwalające zdalnie zarządzać wszystkimi piecami sklepowymi w sieci, kontrolować ich pracę, aktualizować oprogramowanie, synchronizować parametry, itp.
Wśród nowości, które na targach Polagra Tech zaprezentowała firma Pro Ascobloc, uwagę przyciągał nowy piec Decon niemieckiej firmy Debag. Można przygotować w nim zarówno chrupiące i świeże pieczywo, ciepłe przekąski i potrawy, jak również drobne wypieki. Wszystko to, dzięki opcjonalnemu wyposażeniu pieca w funkcje parowania i czujnik temperatury rdzenia, które znacznie poszerzają zakres pracy pieca (m.in. gotowanie na parze, zapiekanie skomplikowanych potraw). Oprócz zastosowań w gastronomii Decon może pełnić funkcję pieca sklepowego. Dzięki precyzyjnej, stopniowej regulacji prędkości obrotowej wentylatora i mocy grzewczej doskonale radzi sobie z delikatnym wypiekiem zarówno chlebów, bułek czy bagietek, jak też najróżniejszych wyrobów cukierniczych.
Piecem zarządza się przy użyciu nowoczesnego 7-calowego ekranu dotykowego, którego obsługa jest intuicyjna i przystosowana do umiejętności nawet niewykwalifikowanych ekspedientek sklepowych. Sterownik może zapamiętać do 99 programów, ma programowalny timer, pozwala obsługiwać komorę garowniczą.
Decon ma m.in. komorę pokrytą powierzchnią Quick-Clean ułatwiającą jej czyszczenie, system inteligentnej technologii pieczenia e.BAKE.solution odpowiedzialny za zarządzanie mocą oraz system SmartBake, który automatycznie rozpoznaje ilości produktów znajdujących się w piecu i odpowiednio dopasowuje parametry pieczenia.
Tegoroczną nowością adresowana do lodziarzy był dystrybutor do lodów tradycyjnych z linii Gelato 2, który na targach Expo Sweet zaprezentowała firma Igloo. Ten czołowy polski producent, który od ponad 30 lat oferuje szeroką gamę urządzeń chłodniczych, podążając za panującym na świecie trendem stworzył nowoczesny konserwator do lodów, który swoja stylistyka nawiązuje do urządzeń sprzed pół wieku. Dystrybutor typu pozzetti z okrągłymi i zamykanymi termosami wyposażony został w najnowsze rozwiązania chłodnicze, dzięki którym zapewnia równą i stabilną temperaturę przechowywania lodów. Istotnym jest też fakt ochrony ich przed działaniem światła, dzięki czemu mrożone produkty dłużej zachowują świeżość. Nowa wersja konserwatora Gelato 2 o eleganckiej stylistyce i nieszablonowym wyglądzie, który zapewnia m.in. zastosowanie nadstawki z prostą szyba frontową, występuje w kilku wariantach. Urządzenie produkowane jest m.in. w wersji remote bez agregatu wewnętrznego oraz w wariancie do zabudowy, co rozszerza możliwości adaptacji konserwatorów w porównaniu do poprzednich modeli – podkreśla firma Igloo.
W segmencie maszyn i urządzeń dla lodziarzy w 2018 roku nowościami na polskim rynku był niewielki nablatowy frezer do lodów Promag Stargel 4 marki IceTeam1927, dedykowany do szybkiego wyrobu jednej kuwety produktu. Urządzenie wyposażono w świder bez centralnego mieszadła, co gwarantuje wysoką wydajność, skrócenie czasu ekstrakcji i ogranicza pozostawianie lodów w zbiorniku i na świdrze – informuje dystrybutor, firma Vegagastro. W jej ofercie znalazł się także nowy automat Electro Freeze GEN 5099 ze świdrami i głowicą specjalnie zaprojektowanymi pod produkcję lodów bałwanków oraz designerska witryna do lodów ISA OneShow, która łączy tradycyjną witrynę pozzetti z witryną ekspozycyjną. Mieści 10 kuwet ułożonych w dwóch rzędach i daje możliwość wyeksponowania tzw. gór lodowych.
Artykuł z Bake & Sweet, grudzień 2018