W gastronomii, szczególnie w branży cukierniczej, lato jest okresem nie tylko zwiększonej sprzedaży, ale też czasem największych wyzwań i kłopotów. Szczególnie teraz, przy zmieniającym się klimacie, kiedy letnie miesiące bywają ekstremalnie ciepłe.
Sprzedaż szybko rotujących produktów spożywczych, wyrobów cukierniczych czy np. lodów jest bardzo trudna. Sprzęt działający w niesprzyjających warunkach pracuje przy dużym obciążeniu, szybciej się zużywa, a to ciągnie za sobą awarie, przestoje i generuje straty. Zużycie energii elektrycznej także jest większe, nie pozostając bez wpływu na wysokość ponoszonych kosztów. Właściciele lokali działających w obszarach o podwyższonej wilgotności powietrza, jak np. nad morzem, borykają się z jeszcze jednym problemem, czyli zjawiskiem skraplania wody na szybach witryn cukierniczych i lodziarskich. To z oczywistych względów obniża walory ekspozycji towaru, co w tej działalności często jest czynnikiem kluczowym, i ma duży wpływ na wysokość sprzedaży.
Jak zatem branża radzi sobie z takimi przeciwnościami losu? Odpowiedzią na to może się okazać odpowiednio dobrany i skonfigurowany sprzęt. Nie jesteśmy bezbronni w walce z fizyką i prawami natury, a producenci urządzeń chłodniczych opracowują wciąż nowe rozwiązania, które mają na celu wyeliminowanie niepożądanych efektów. Obecnie na rynku jest dostępnych coraz więcej urządzeń, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach. Bardzo często ich wspólną cechą jest zastosowanie podwójnych, zespolonych, szyb w konstrukcji witryny. Wszystkie zewnętrzne elementy szklane urządzenia można wykonać stosując wspomnianą technologię, która praktycznie uwalnia nas od przytoczonych wyżej kłopotów, pozwala minimalizować starty, obniżyć koszty i zwiększyć sprzedaż. Ostatecznym wynikiem jest wzrost zysków, a o to przecież chodzi w każdym biznesie.
Dlaczego podwójna szyba jest remedium na cukiernicze problemy? Chodzi o parametry fizyczne, jakie daje nam zastosowanie ścian wykonanych z zespolonych tafli szkła. W porównaniu do szyb tradycyjnych zmienia się parametr izolacyjności cieplnej i współczynnik przenikania ciepła. W prosty sposób można to wytłumaczyć tak, że strefa powietrza o niskiej temperaturze we wnętrzu jest lepiej zaizolowana od otoczenia. Dzięki temu temperatura zewnętrznych powierzchni, szczególnie szyb mających kontakt z otoczeniem, jest wyższa od tzw. punktu rosy. W związku tym nie występuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Zmiana tych wartości w porównaniu do parametrów szyb pojedynczych może być bardzo duża i uzależniona jest od grubości zastosowanych materiałów, zawsze jednak jest to zmiana przemawiająca na korzyść szyb podwójnych.
Wykorzystanie podwójnych szyb pozwala osiągnąć dużo lepsze i stabilniejsze warunki przechowywania żywności. Możliwe jest obniżenie temperatury wewnątrz urządzenia nawet do 2ºC, co jest wynikiem nie do osiągnięcia w tradycyjnych witrynach.
Urządzenia takie charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Dzięki czemu odnosimy korzyść podwójną: nie tylko oszczędzamy pieniądze obniżając nasze rachunki za energię elektryczną, ale też dbamy o środowisko.
Czy wobec tego taka konstrukcja jest pozbawiona wad? W zasadzie tak. Zastosowanie podwójnej szyby nie wpływa na ekspozycję towaru, przepuszczalność światła jest taka sama, nie zmienia się też jego barwa. Szyby mogą być proste lub gięte, a urządzenia tak wyposażone, wyglądają bardzo solidnie i korzystnie. Cechą charakterystyczną szyb zespolonych jest kolorowy raster, czyli barwny pasek prowadzony najczęściej wokół obrysu tafli, a którego główne zadanie to maskowanie tworzyw scalających. W zależności od producenta, kolory rastrów mogą się różnić, przy niektórych konstrukcjach istnieje możliwość wyboru. Element ten jest bardzo dekoracyjny i dobrze się komponuje szczególnie z modną, nowoczesną i prostą formą wizualną, ale może nie pasować do każdego wzoru. Dlatego decyzja o zastosowaniu podwójnych szyb, zapada już w początkowej fazie projektowania urządzenia.
Ostatecznie musimy się liczyć z większymi kosztami zakupu urządzeń o podwójnej szybie, ale korzyści jakie ze sobą niesie ze sobą ten wydatek, mogą bardzo szybko wynagrodzić nam tę decyzję.
Co oczywiste, nie zawsze jest potrzeba stosowania witryn o podwójnej szybie. Tam gdzie warunki otoczenia są stabilne, w klimatyzowanych pomieszczeniach, o niepodwyższonym poziomie wilgotności powietrza, takie rozwiązanie nie jest konieczne. Jeżeli decydujemy się na konkretny koncept stylistyczny, nie musimy z niego rezygnować. Rozwiązania podwójne nie muszą być stosowane zawsze i dlatego oferta urządzeń o pojedynczych taflach szklanych jest dużo obszerniejsza od tych z podwójnym szkłem.
Podsumowując: wszędzie tam, gdzie tradycyjne rozwiązania konstrukcyjne zawodzą ze względu na wymagające warunki otoczenia, oraz tam gdzie wymagania względem przechowywania towaru są z różnych względów podwyższone i niemożliwe do uzyskania w urządzeniach z jedną szybą, urządzenia o podwójnych, zespolonych szybach, z całą pewnością spełnią swoje zadanie doskonale. Ich uniwersalność i wszechstronność pozwoli wykorzystać te zalety w każdych warunkach i będzie znakomitą alternatywą. Warto sprawdzić.
Mariusz Kuchta, Key Account Manager w firmie IGLOO