Karotka – samo zdrowie

Karotka – samo zdrowie

W ostatnich latach Polacy coraz chętniej jadają ciasta z dodatkiem marchewki. Jeszcze do niedawna były to głównie domowe wyroby, ale obecnie coraz częściej wypieki z karotką można kupić w cukierniach. W dużej mierze za sprawą specjalistycznych mieszanek, które ułatwiają produkcję tych ciast.

Przy tradycyjnym wyrobie słodkich wypieków z dodatkiem warzyw trzeba się liczyć z dodatkowymi nakładami pracy, co nie zawsze ma przełożenie na finansowe korzyści. Dlatego też przygotowując ciasta marchwiowe warto sięgać po gotowe miksy, które przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić czas. Inną ich zaletą jest także powtarzalność produkcji, co – jak wiadomo – ma istotne znaczenie dla konsumentów.

Co prawda, tego typu mieszanek nie ma zbyt wiele – na przestrzeni ostatnich dwóch lat nie pojawiło się żadne nowe ciasto z dodatkiem karotki. Jednak te proszki, z których cukiernicy mogą korzystać, w zupełności wystarczą, aby przygotować smaczne produkty o rzemieślniczym charakterze i oryginalnym składzie.

Ciekawą alternatywą dla standardowych wypieków biszkoptowo-tłuszczowych jest miks firmy Credin o nazwie Witaminka, w którym oprócz suszonej marchewki znalazły się też odpowiednio dobrane przyprawy korzenne. Oryginalny skład mieszanki pozwala uzyskać zawsze pulchne i wilgotne ciasto o charakterystycznym, brązowym kolorze miękiszu, aromatycznym zapachu oraz niepowtarzalnym smaku – zapewnia producent dodając, że niewątpliwą zaletą tej kompozycji jest możliwość wykorzystania jej w połączeniu z owocami, orzechami, rodzynkami czy innymi bakaliami, zarówno do wypieku ciast na blachach, w formach papierowych lub aluminiowych, jak również przekładanych marmoladą i oblewanych czekoladą w formie piernika.

Delikatną nutę korzenną można także wyczuć w klasycznym cieście marchewkowym przygotowanym z mieszanki Karotka firmy Zeelandia. Przez zastosowanie świeżych warzyw cukiernik ma realny wpływ na finalny koszt i charakter wypieku – informuje producent miksu. Dzięki wilgotnemu miękiszowi Karotka doskonale nadaje się do wyrobu blatów, muffin, babek itp.

Koncentrat ciasta marchewkowego poleca również firma Dawn Foods. Jej kompozycja wypiekowa o nazwie Carrot Cake Mix jest jednak pozbawiona samej marchewki, którą trzeba osobno utrzeć. Jak zaznacza producent, przez dodanie świeżego warzywa otrzymuje się wilgotne ciasto, które cechuje dłuższa świeżość. Wypieki na bazie specjalnej amerykańskiej receptury wyróżniają się bogatym smakiem, pozbawione są barwników i konserwantów oraz wykazują odporność na zamrażanie.

Ciasto z dodatkiem suszonej marchewki i przypraw korzennych znajdziemy w ofercie firmy Polmarkus. Jej mieszanka Karrotka Suprima pozwala uzyskać słodkie i pulchne wypieki o charakterystycznym, brązowym kolorze i odpowiednio wilgotnym miękiszu z widocznymi kawałkami warzyw. Miks, podobnie jak większość tego typu biszkoptowo-tłuszczowych kompozycji, należy w odpowiednich proporcjach wymieszać z jajami, olejem i wodą.

Takie same składniki potrzebne są do przygotowania Ciasta Marchewkowego z mieszanki produkowanej przez Alfa-Pro.

Łatwe do przygotowania Ciasto Marchewkowe stworzone na bazie tradycyjnej angielskiej receptury proponuje także firma Mix Expert. Podkreśla, że wypieki z jej komponentów zapewniają wysokie, wilgotne i delikatne ciasto o przepysznym smaku i subtelnie wyczuwalnych nutach korzennych.

100 % mieszankę do wypieku ciast biszkoptowo tłuszczowych znajdziemy w asortymencie firmy Kwalita. Jej Ciasto Marchewkowe z dodatkiem przypraw korzennych jest odpowiednio słodkie, aromatyczne, dość wilgotne i bardzo sycące – zapewnia producent. Dodajmy, że widoczne w miękiszu kawałki marchewki uatrakcyjniają wypieki o niepowtarzalnym smaku.

Oprócz mieszanek cukierniczych, marchewka występuje także jako jeden ze składników miksów piekarskich. Producenci chlebów z płatkami ziemniaczanymi, z miąższem dyni, z pomidorami i oliwkami, również mogą zaproponować swoim klientom oryginalne wypieki z karotką, która uatrakcyjnia wygląd miękiszu. Wykaz niektórych tego typu mieszanek prezentujemy w tabeli. Po większość z tych miksów można sięgnąć zarówno przy produkcji pszennych bułeczek i bagietek, chleba mieszanego foremkowego lub koszykowego, jak również przy wyrobie drobnych przekąsek o wytrawnych smakach.

W USA już w latach 70. ubiegłego stulecia ciasto z marchewką zaliczane było do najpopularniejszych potraw, którymi chętnie zajadali się Amerykanie. W naszym kraju raczej nie ma tradycji, aby korzystać ze wspomnianego warzywa przy produkcji wyrobów cukierniczych – nie licząc lubelskiego marchwiaka z makiem.

Artykuł z Bake & Sweet, czerwiec 2018