Nie tylko dla diabetyków

Nie tylko dla diabetyków

Pieczywo dla osób stroniących od glutenu. Chleby dla konsumentów na diecie wysokoproteinowej i niskowęglowodanowej. Wypieki pozbawione dodatków zwierzęcych, które doskonale wpisują się w modny obecnie trend na produkty wegańskie i wegetariańskie. O tego typu wyrobach pisaliśmy niejednokrotnie. Pora, by przyjrzeć się mieszankom, z których można produkować smaczne i zdrowe chleby dla chorych na cukrzycę, ale także dla osób zdrowych, które dbają o swoją sylwetkę.

Nie jest tajemnicą, że istotny wpływ na smukłą sylwetkę ma spożywanie produktów o odpowiednio niskim indeksie glikemicznym. Nie będziemy wnikać w szczegóły i zawiłości funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale faktem pozostaje, że niektóre wyroby żywnościowe bardziej podwyższają poziom glukozy we krwi, a inne mniej. W efekcie po jednych dochodzi do odkładania się tłuszczu na brzuchu lub udach, a po drugich nie. Dobrze wiedzą o tym zwłaszcza kobiety, które znacznie częściej od mężczyzn przykładają uwagę do tego, aby mieć zgrabne ciało.

Na spożywanie produktów o właściwym indeksie glikemicznym należy spojrzeć także przez pryzmat zdrowotnych konsekwencji, gdyż pożywienie o wysokim IG nie tylko prowadzi do otyłości, lecz również może być przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2. Między innymi z tego powodu coraz więcej konsumentów baczniej przygląda się temu, co kupuje do jedzenia. Dla nich pieczywo o niskim indeksie glikemicznym stanowi cenne uzupełnienie codziennej diety.

Dodajmy, że wskaźnikiem IG interesują się także chorzy na cukrzycę, a szacuje się, że w Polsce żyje ich aż ponad 2,5 miliona. Zastanówcie się, ilu diabetyków jest wśród klientów Waszych sklepów? Również im możecie zaproponować wypieki ze specjalistycznych mieszanek, jakie prezentujemy w tym artykule.

Niski indeks glikemiczny mają m.in. produkty przygotowane na bazie mieszanki Uldo Chleb dla Diabetyków. W jej składzie znalazły się m.in. mąki orkiszowa, grochowa, jęczmienna, pszenna graham, a także ziarno orkiszu. Aby uzyskać odpowiednie ciasto chlebowe, mieszankę należy w równych proporcjach połączyć z mąkami pszenną typ 750 i żytnią typ 720. Chleb charakteryzuje się nie tylko niskim indeksem glikemicznym o wartości 49,6, ale także niską zawartością cukrów (1,4 g) i dużą ilością błonnika pokarmowego (4,7 g w 100 g produktu gotowego). Pieczywo z tej mieszanki jest również źródłem fosforu, witaminy B1 i kwasu foliowego. Warto wiedzieć, że chleb od Uldo ma certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Niemal identyczny IG (49,4) ma 50 % mieszanka Chleb Dietetyczny firmy Atlantis, która pozwala w prosty i szybki sposób wyprodukować wieloziarniste pieczywo bogate w błonnik pokarmowy, który m.in. pozytywnie wpływa na szybkość wchłaniania cukrów przez organizm człowieka.

Znacznie niższym wskaźnikiem glikemicznym mogą się poszczycić bochenki przygotowane z popularnej mieszanki firmy KOMPLET Polska, jaką niewątpliwie jest Chleb ProBody. Już kilka lat temu trafił on w ręce specjalistów z Poradni Dietetycznej Katedry Dietetyki na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji warszawskiej SGGW, którzy przeprowadzili badania nad tym produktem zgodnie z wytycznymi FAO/WHO. Ich wyniki potwierdziły, że indeks glikemiczny ProBody jest na poziomie zaledwie 33,5, co dodatkowo uatrakcyjnia ten chleb w oczach wielu klientów. Przypomnijmy, że pieczywo to również świetnie wpisuje się w popularną w ostatnich latach dietę niskowęglowodanową.

Niejednokrotnie na łamach naszego miesięcznika pisaliśmy także o Czystoziarnistym Whole&Pure firmy Credin, który wypiekany może być zarówno w postaci bochenka, jak też atrakcyjnych energetycznych batonów. Przypomnijmy, że receptura produkcji odbywa się bez udziału mąki i drożdży.

Na liście składników znalazły się m.in. płatki owsiane i sojowe, dynia, słonecznik, len, sezam, preparowane ziarna żyta i orkiszu oraz słodowane kiełki żytnie. To dzięki tym surowcom Czystoziarnisty Whole&Pure wyróżnia się nie tylko wysoką zawartością błonnika pokarmowego, białka i kwasów tłuszczowych Omega-3, ale także ma wyjątkowo niski wskaźnik IG – tylko 28.

Firma Credin jest bodaj jedynym na naszym rynku producentem mieszanki cukierniczej dla profesjonalistów, która pozwala przygotować również słodkie przekąski, będące odpowiedzią na współczesne trendy żywieniowe. W Ciasteczkach IG wyeliminowano sacharozę zastępując ją mniej kalorycznym maltitolem o niższym indeksie glikemicznym. Ciastka opracowano na bazie pełnoziarnistej mąki graham, otrąb oraz płatków pszennych z niewielkim dodatkiem ziaren słonecznika. W zależności od zastosowanej receptury wypieki mają IG 26,2 lub IG 33,2.

Mieszankę przeznaczoną do produkcji pieczywa o niskim wskaźniku IG ma w swojej ofercie także firma Eco Trade, producent 15 % koncentratu chleba Kaszub z dodatkiem komosy ryżowej (rośliny bogatej w wysokowartościowe białko oraz minerały).

Z kolei Zeelandia przekonuje, że dla osób, które dbają o to, by ich dieta składała się z produktów o niskim indeksie glikemicznym odpowiednimi wyrobami są pieczywa na bazie jęczmienia. Ziarna tego zboża stanowią bogate źródło białek, witamin: B1, B2, B6, C, kwasu foliowego, β-karotenu, a także minerałów. Z Mixu Jęczmiennego można produkować zarówno bochenki, jak też pieczywo drobne wyróżniające się jędrnym i soczystym miękiszem oraz dobrze wypieczoną, chrupiącą skórka.

Do żywności o niskim indeksie glikemicznym zaliczyć można m.in. biszkopty, chleb pumpernikiel i czekolady. Średni IG (od 55 do 70) ma np. pieczywo żytnie pełnoziarniste, zaś wysoki indeks glikemiczny przypisany jest białemu pieczywu pszennemu i wypiekom francuskim. Co ciekawe, IG powyżej 70 mają też niektóre owoce, jak arbuz czy dojrzałe banany.

Artykuł z Bake & Sweet, maj 2018