Już jest najnowszy numer naszego magazynu !

Już jest najnowszy numer naszego magazynu !

W najnowszym, lutowym wydaniu miesięcznika Bake& Sweet przeczytacie m.in.:

Lody w kilkadziesiąt sekund

Produkcja lodów tajskich jest banalnie prosta. Odpowiednio przygotowaną mieszankę lodową wylewa się na specjalny stół, którego stalowy blat jest zmrożony do temperatury ok. -30ºC. Masę równomiernie rozprowadza się szpatułką po całej powierzchni, a gdy już zostanie zamrożona zeskrobuje w taki sposób, aby uzyskać lodowe ruloniki.

Jak zarabiać na granicie?

Tradycyjny sycylijski deser na dobre zadomowił się w menu wielu sezonowych punktów gastronomicznych i stanowi coraz silniejszą konkurencję dla lodów. Zimny, kolorowy napój ma swoją klientelę przede wszystkim wśród najmłodszych konsumentów.

Bursztynowy nektar

Ciasta miodowe są atrakcyjnym asortymentem przez cały rok, a nie tylko w okresie świąt bożonarodzeniowych. Ale nie da się ukryć, że największy popyt na te słodkie wypieki jest w grudniu.

Doskonały do wielkanocnych mazurków

Warto po niego sięgnąć przy produkcji tortów czy serników. Świetnie nadaje się do smarowania blatów, do wypełniania drobnych babeczek, rurek oraz dekorowania różnych wypieków. Można nim przekładać wafle i kruche ciasteczka. Mowa o kajmaku.

Komu jogurt, komu?

Wymyślono go w Korei Południowej, gdzie stworzono recepturę i uruchomiono sprzedaż tego produktu. Szacuje się, że obecnie w tym kraju jedna jogurteria przypada na ok. 50 tys. mieszkańców. Aby osiągnąć taką średnią u nas, w Polsce musiałoby być aż 800 tego typu lokali. Jest zaledwie kilkadziesiąt, a prognozy, że czeka nas jogurtowy boom okazały się mocno przesadzone.

Kuwety pełne lodów

Czy warto produkować własne wyroby rzemieślnicze, gdy na rynku jest pod dostatkiem lodów gastronomicznych? Inwestycja w maszyny lodziarskie jest przecież znacznie droższa niż zakup samej witryny chłodniczej, do której trafią wyroby markowych producentów. Bogatą ofertę lodów w kuwetach mają także drobni lokalni producenci, którzy zaopatrują nie tylko sezonowe punkty sprzedaży, ale też całoroczne lokale gastronomiczne.

Pomidory czy cebula?

W branży piekarskiej jest trend, który ma na celu wykorzystanie składników odpadowych po produkcji wyrobów spożywczych w tworzeniu tak zwanej żywności funkcjonalnej. Do takich produktów można zaliczyć także pieczywo wzbogacone w suszone wytłoki pomidorowe. Dzięki temu wzrasta jego wartość odżywcza, gdyż owe wytłoki zawierają duże ilości cennych dla zdrowia antyoksydantów.

Kręcimy po włosku

Zalety mieszanek do produkcji softów to niewątpliwie łatwość i szybkość przygotowania mocno napowietrzonych lodów przy jednoczesnej gwarancji ich jakości i powtarzalności oraz zazwyczaj niezbyt wysokiej cenie.

Polskie studzienki

Przyglądając się niektórym nowym formom sprzedaży lodów trudno oprzeć się wrażeniu, że… to już kiedyś było. Bo rzeczywiście firmy produkujące konserwatory wracają do stylistyki lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to lody przechowywane były w termosach, a klienci kupowali je „w ciemno”. Nie ma jednak obawy, że branża lodziarska całkowicie wróci do tej formy sprzedaży swoich wyrobów. Z pewnością w cukierniach i lodziarniach nadal będą dominować popularne witryny, w których eksponowane są kuwety z odpowiednio udekorowanymi górami lodowymi.

Pieczenie na okrągło

Na łamach Bake & Sweet ponownie przypominamy najpopularniejsze piece obrotowe, z których korzystają zarówno polscy rzemieślnicy, jak i większe zakłady piekarsko-cukiernicze. Wszystkie z opisywanych urządzeń to piece zagraniczne, gdyż żaden z rodzimych zakładów niestety nie produkuje obrotówek.

Nowości w Warszawie

Targi Expo Sweet są dla wielu firm doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych maszyn i urządzeń, które znajdują zastosowanie zarówno w pracowniach lodziarskich, jak też w znacznie liczniejszych w naszym kraju zakładach piekarsko-cukierniczych. Również w tym roku nie zabraknie premierowych pokazów, które zapowiedziano w lutym w halach targowo-wystawienniczych przy ul. Prądzyńskiego.

Amerykańskie lody z polskich automatów

Wyposażenie punktów sprzedaży lodów w nowoczesne automaty może być problematyczne. Nie z braku urządzeń, ale z nadmiaru. Jest ich tak dużo, że kupującym maszynę lodziarską nie jest łatwo dokonać wyboru. Co prawda automatów do softów jest więcej niż do lodów twardych, lecz producenci tzw. świderków też nie mają powodów do narzekań.

Specjalnie dla czekoladek

Sztuka umiejętnego eksponowania pralin w cukierni lub lokalu kawiarnianym wymaga przede wszystkim odpowiedniej lady, która będzie przystosowana do właściwego przechowywania wyrobów wykonanych z czekolady.

Bez nich lodów nie nałożysz

Wafle to wyrób często niedoceniany przez lodziarzy, ale przecież bez nich sprzedaż mrożonych przysmaków byłaby wręcz niemożliwa. Restauracje i kawiarnie świetnie sobie radzą nakładając lody do szklanych lub metalowych pucharków, ale sezonowe punkty sprzedaży lodów gałkowych lub z automatów, bez wafli nie miałyby racji bytu.

Stabilne zamrażanie i odpiekanie

Niejednokrotnie na łamach Bake & Sweet pisaliśmy o licznych zaletach odroczonego wypieku, które doceniają nie tylko sami producenci mrożonego pieczywa, ale także spora rzesza konsumentów. Nie należy zapominać o tym, iż liczna grupa osób odwiedzających sklepy z pieczywem lub zaopatrująca się w chleby i bułki w różnych supermarketach sieciowych zwraca szczególną uwagę na świeżość kupowanych produktów.

Ubita na wiele sposobów

Miksery są wciąż najpopularniejszymi urządzeniami, z których cukiernicy od lat korzystają, aby ubijać śmietanę. Jednak w zakładach, gdzie przerabia się spore ilości tego cukierniczego półproduktu, coraz częściej podstawowe wyposażenie stanowią nowoczesne urządzenia pracujące inaczej niż tradycyjne ubijaczki.

Mieszanki, nadzienia, kremy – premiery Expo Sweet

Niektórzy wystawcy tegorocznych targów w Warszawie do ostatniej chwili utrzymują w tajemnicy informację o nowościach, jakie zaprezentują na swoich stoiskach. Ale są też i tacy, którzy już przed targami pochwalili się nam, co pokażą na Expo Sweet 2019. Należą do nich m.in. firmy Bakels Polska, Kandy, Eco Trade i KOMPLET Polska. Co nowego mają w swoich ofertach mieszanek i komponentów piekarsko-cukierniczych?

Zdrowy powrót do przeszłości

Ziarna orkiszu są bogate w białko, a także mają lepiej przyswajalny gluten niż pszenica. To argument istotny dla wielu konsumentów, którzy m.in. z tego powodu decydują się, aby do codziennej diety włączyć wyroby na bazie mąki orkiszowej oraz z dodatkiem orkiszowych płatków lub śruty.