Kolejny piernikowy rekord

Kolejny piernikowy rekord

Tradycją Święta Chleba i Piernika w Jaworze jest próba bicia rekordu na najdłuższe ciasto piernikowe. Dodajmy, że co roku jest ona udana.

Po reaktywacji jaworskiej imprezy, w 2015 roku piernik miał długość 40,2 m, rok później 46,1 m, zaś przed rokiem aż 55,3 m. Pod koniec sierpnia po raz kolejny na rynku w Jaworze postawiono więcej stołów, aby mogło się na nich zmieścić jeszcze dłuższe ciasto. Tym razem miało aż 59,80 m.

Tradycją jaworskiej imprezy jest także nadawanie tytułu Piekarza Roku, który w tym roku – jak najbardziej zasłużenie – trafił do Macieja Macheli z Piekarnia Machela, zaś tytułem Cukiernika Roku uhonorowano Stanisława Furtaka z Cukierni Furtak.

Świętu Chleba i Piernika w Jaworze po raz kolejny towarzyszyły także konkursy na rzeźby piekarskie. W kategorii dużych eksponatów o wadze powyżej 5 kg za najlepszą uznano pracę Łukasza Wojtali z poznańskiej Piekarni pod Strzechą. Wśród rzeźb małych najwięcej uznania jurorów wzbudziło dzieło Anny Kuśmierek-Rudy z Piernikarni Wrocławskiej.