Małe wielkie piece

Małe wielkie piece

Wiele pieców używanych w punktach sprzedaży pieczywa ma znacznie szersze zastosowanie niż tylko odpiekanie bułek, bagietek i chlebów. Z powodzeniem sprawdzą się również w szeroko pojętej gastronomii.

Ponieważ uniwersalne urządzenia znacznie poszerzają możliwości zarabiania pieniędzy, kolejny raz w Bake & Sweet przyglądamy się takim właśnie konstrukcjom – niewielkim, ale o wielu zastosowaniach.

Dibas

To sztandarowy piec konwekcyjny niemieckiej firmy Wiesheu, który wyróżnia się spośród wielu innych tego typu konstrukcji. Charakterystycznym, rozpoznawalnym rozwiązaniem zastosowanym w tym piecu są drzwi, które przy otwieraniu chowają się w obudowie bocznej i tym samym nie blokują przejścia. Opcjonalnie mogą się otwierać całkowicie automatycznie. Zamontowano w nich także blokadę zapewniającą bezpieczne użytkowanie pieca w strefie klientów – nikt poza obsługą nie otworzy pieca.

Urządzenie ma wyjątkowo higieniczną komorę pieczenia, która pozbawiona jest narożników, ostrych krawędzi i spoin, a tym samym zapewnia łatwe czyszczenie ręczne lub automatyczne. To drugie możliwe jest dzięki systemowi samoczyszczącemu ProClean z wkładami czyszczącymi i myjącymi lub jeszcze bardziej komfortowemu hyperClean z automatycznym systemem dozowania. Naciśnięcie jednego przycisku na panelu sterowania piecem wystarczy, aby uruchomić program mycia. Konstruktorzy Dibas zadbali również o łatwy dostęp do wewnętrznych powierzchni drzwi, zdając sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w przypadku pieców sklepowych odgrywają czyste szyby pozwalające klientom oglądać proces wypiekania pieczywa lub ciastek.

Bardzo istotne w tego typu urządzeniach jest też ich sterowanie, które powinno być na tyle proste, aby mógł je obsługiwać każdy pracownik sklepu. Prezentowany piec posiada trzy różne warianty sterowania: Classic – manualne, intuicyjne; Komfort – obsługiwane jednym palcem, z wieloma przydatnymi funkcjami (m.in. 32 programy, dopiekanie, automatyczny start); Exclusive – najbardziej zaawansowane technologicznie z nowoczesnym panelem dotykowym i menu z piktogramami, z pamięcią do 200 programów wypiekowych. Dodajmy, że Dibas mają także możliwość centralnego sterowania, programowania i kontrolowania produkcji, wydajności, a nawet czystości pieców.

Za klasyczne urządzenie konwekcyjne firmy Wiesheu uważa się też piec Euromat z inteligentnym sterowaniem IS 600. Poprzez proste przesyłanie danych urządzenie można programować i kontrolować za pomocą komputera.

Euromat 64 S i Euromat 64 L mają możliwość inteligentnego sterowania cyrkulacją powietrza wykorzystując w tym celu 8 prędkości wentylatorów prawo- i lewobieżnych. Piece gwarantują także szybką produkcję odpowiedniej ilości pary. Opcjonalnie mogą być wyposażone w system pasywnej kaskady.

Mistral

Nowoczesne podejście do tematyki odpiekania ma włoska firma Bake Off, która jest producentem m.in. pieców z serii Mistral (na zdjęciu). Pozwalają one na rozmrażanie, garowanie i wypiek w jednej komorze i w ramach jednego programu, bez konieczności wyjmowania i przekładania blach. Konwekcyjny piec ma w zależności od modelu od 5 do 10 półek, na których mieszczą się standardowe blachy o wymiarach 600 x 400 mm.

Pełne i swobodne sterowanie odbywa się za pośrednictwem nowoczesnego panelu dotykowego Vision, który pozwala m.in. na wybranie jednego z 80 programów pieczenia zapisanego w pamięci komputerowej pieca. Dodajmy, że obsługa pieca bazuje na piktogramach, co znacznie ułatwia sterowanie np. ekspedientkom sklepowym. Programy pieczenia uwzględniają nie tylko czas i temperaturę, ale także siłę nadmuchu wentylatora, wielkość zaparowania, stopień otwarcia komina, a nawet pozwalają na procentowe ustawienie proporcji między pieczeniem parowym a konwekcyjnym. Obok konwekcyjnego pieczenia z dodatkiem suchego powietrza, Mistral może bowiem pracować jako piec wyłącznie konwekcyjny (zalecany m.in. do zapiekanek i potraw grilowanych) lub konwekcyjno-parowy. Pozwala też na produkcję potraw gastronomicznych pieczonych jedynie na parze lub z wykorzystaniem wewnętrznej sondy temperatury.

Piece można zamontować na podstawie z półkami na blachy, na komorze garowniczej, albo też postawić na blacie. Aby odciążyć obsługę sklepu od mozolnych i pracochłonnych czynności związanych z utrzymywaniem pieca w czystości, Mistral fabrycznie został wyposażony w automatyczny, w pełni programowalny system mycia komory wypiekowej.

Gala 35 Pro

To najbardziej kompaktowy model pieca firmy Debag, który gwarantuje perfekcyjne wyniki pieczenia i zajmuje niewielką ilość miejsca – zapewnia niemiecki producent.

Z uwagi na małą powierzchnię wypiekową (zaledwie 0,46 m²), piecyk wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla sklepików z pieczywem, małych lokali gastronomicznych czy kawiarnio-cukierni. Bardzo mała powierzchnia podłogi, jaką zajmuje piec Debaga, to m.in. zasługa niewielkich blach, do jakich przystosowano nowe urządzenie. W przeciwieństwie do wielu podobnych urządzeń, Gala 35 Pro dopasowana jest do blach 350 x 440 mm, a więc znacznie mniejszych niż te, z których na co dzień korzystają piekarze i cukiernicy. Piec ma zaparowanie wentylatorowe i zaopatrzony jest w 2-litrowy zbiornik na wodę. Front pieca wykonany został ze stali nierdzewnej, a drzwi dla bezpieczeństwa użytkowania zaopatrzono w podwójną szybę z żaroodpornego szkła. Cały piecyk waży zaledwie 58 kg. Urządzenie korzysta z powszechnie dostępnego prądu 230 V (3,2 kW). Sterowanie odbywa się intuicyjnie za pomocą nowoczesnego panelu z polskim menu i 99 programami wypiekowymi.

Zdecydowanie większy jest model Gala 40 o całkowitej powierzchni wypiekowej 1,2 m² , który mieści pięć standardowych blach. Również on, w zależności od warunków w jakich ma pracować, może być na stałe przyłączony do bieżącej wody lub korzystać z łatwego w wyjmowaniu i napełnianiu 2-litrowego zbiornika, który zasila system zaparowania pieca. Do wyboru są też dwa systemy sterowania: manualny (wymaga większych umiejętności) i komputerowy PRO (prosty, bazujący na zapisanych w pamięci programach wypiekowych). Panele sterowania specjalnie umieszczone zostały w górnej części pieca, co – zdaniem producenta – zapewnia efektywne wykorzystanie powierzchni wypiekowej w stosunku do powierzchni całkowitej urządzenia.

MIWE aero

Do najbardziej uniwersalnych i najelastyczniejszych piecyków sklepowych od lat zaliczany jest elektryczny konwekcyjny MIWE aero. Wielkość, ilość poziomów i techniczne wyposażenie dopasowywane są do potrzeb odpiekanych produktów. Dla niektórych, niezbędny jest mocny system zaparowania, dla innych program do odpieku kęsów zamrożonych. Piec realizuje wszystkie te funkcje, a każdy regularnie wykorzystywany program zapisywany jest w sterowaniu. Powierzchnia wypiekowa od 4 do 16 blach (wówczas jako dwuobiegowy) pokrywa różne ilości zapotrzebowania. Dzięki funkcji startu nocnego, piec jest gotowy wcześnie rano do pierwszego odpieku. O oszczędność energii dba funkcja Power Down oraz wielowarstwowa szyba. Duże okno podglądowe oddaje klimat pieczenia w lokalu, a dodatkowe, mocne światło halogenowe przyciąga wzrok na odpiekane produkty. Z kolei funkcja Clearing Control umożliwia automatyczne czyszczenie, które jest oszczędne zarówno pod kątem zużycia wody, jak i energii. W zależności od technologicznego zaawansowania produktu do pieczenia, piec MIWE aero może być doposażony w garownię.

Artykuł z Bake & Sweet, marzec 2018