Nowe pomysły, nowe konstrukcje

Zbliżający się koniec roku jest dobrą okazją, aby przypomnieć sobie maszyny i urządzenia, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiły się na polskim rynku zaopatrzenia branży piekarsko-cukierniczej, a także lodziarskiej.

Co prawda, nie wszystko to, co nowe w naszym kraju miało w tym roku także światowe premiery. Niektóre opisane urządzenia (zwłaszcza importowane) są produkowane już od kilku lat, ale do tej pory nie były sprowadzane do Polski i dla rodzimych rzemieślników, którzy dotychczas nie mieli z nimi kontaktu, stanowią coś nowego.

Wypiekanie

W segmencie pieców nowości było niewiele. Jedna z nich to zaprezentowany przez firmę Italmarco włoski piec obrotowy Techno 2.0 produkowany przez Mondial Forni. Obrotówka wyróżnia się m.in. innowacyjnym systemem cyrkulacji powietrza BTT (Bottom to Top), który poprzez jego wznoszenie pozwala na uzyskanie wypieków o charakterystyce rzemieślniczej. Piec gwarantuje maksymalną wszechstronność zastosowania, a z uwagi na możliwość pracy z szerokim zakresem temperatur pozwala realizować doskonałe wypieki zarówno produktów świeżych, jak i mrożonych, przy załadunku pełnego wózka, jak i jego części – zapewnia polski dystrybutor.

Istotną zaletą Techno 2.0 jest optymalne zużycie energii w przypadku, gdy piec załadowany jest tylko częściowo (system OPT Optimum). Niskie koszty pracy pieca wynikają także z zastosowania systemu Steamer Control, którego zadaniem jest ciągłe monitorowanie wydajności parownicy. Z kolei urządzenie Hood Control ma za zadanie wychwytywać i sygnalizować nieprawidłowe straty pary, a tym samym zapobiegać negatywnym skutkom mogącym wystąpić w trakcie procesów wypiekowych. Dodatkowo w piecu zamontowano nowoczesny zawór Speed Dry umożliwiający znacznie szybsze jej odprowadzenie niż w obrotówkach z tradycyjnymi systemami. Techno 2.0 ma także podwójny obieg powietrza. System DAF (Double Air Flow) sprawia, że ciepło otacza cały produkt, gwarantując doskonały wypiek także w bardzo krótkim czasie lub w bardzo wysokich temperaturach – informuje producent.

Nowością, która po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana we wrześniu na targach Bakepol w Lublinie jest modułowy piec sklepowy Debag Helios 6080 z nowym układem komory wypiekowej, do której ładuje się blachy w układzie jedna obok drugiej, a nie jedna za drugą. Piec wyposażony w płytę kamienną zapewnia równomierne wypromieniowanie ciepła, co oznacza spokojną atmosferą pieczenia. Intensywny wypiek ma miejsce bez przesuszania wyrobów – informuje polski dystrybutor, firma Pro Ascobloc. Każdy moduł (maksymalnie może ich być 5) posiada niezależnie regulowane ogrzewanie górne i dolne oraz system wydajnego zaparowania (zewnętrza wytwornica). Aby zminimalizować powierzchnię strefy roboczej Helios 6080 ma szklane drzwi, które otwierane są do wewnątrz. Piec wyposażony jest w sterowanie komputerowe PRO, a po podłączeniu do sieci można sterować nim za pośrednictwem FilialNET.

Na tych samych targach firma GIKO pokazała swój popularny piec elektryczny Gwarek Plus z nowym sterowaniem. Prosty w obsłudze wyświetlacz IPS z pojemnościowym panelem dotykowym pozwala m.in. na rejestrację wszystkich parametrów wypieku i możliwość sterowania piecem przez Internet.

Chłodnictwo

Wspomniana firma GIKO wzbogaciła w tym roku swoją ofertę dla piekarzy i cukierników o urządzenia firmy IceCool. Główne aspekty cechujące te niemieckie chłodnio-garownie i komory mrożenia szokowego to m.in. innowacyjność rozwiązań, masywna i wytrzymała konstrukcja, najwyższe standardy higieny oraz wydajność energetyczna – zapewnia polski dystrybutor.

W instalacjach garowniczych IceCool nawilżanie zaczyna się już w niskich temperaturach. Ponieważ wtłaczanie gorącej pary do pomieszczenia o temperaturze +4°C wydziela mnóstwo skroplin, co naraża kęsy ciasta na stres przez zmiany temperatur, inżynierowie niemieckiej firmy skonstruowali wannę nawilżającą, która jest delikatnie ogrzewana, co prowadzi do naturalnego odparowania. Długi i dowolnie programowalny proces garowania daje czas do pracy enzymom, polepszając strukturę i smak produktów, które po zakończeniu cyklu mogą być już bezpośrednio gotowe do wypieku.

Interesującym rozwiązaniem są stosowane w komorach IceCool nowoczesne, magnetycznie zamykane drzwi wahadłowe i-Magnet. Pozwalają one m.in. na duże oszczędności energii, krótsze czasy pracy kompresora i wentylatorów oraz mniejsze oblodzenie, co wiąże się z rzadszym odmrażaniem parownika.

Obróbka ciasta

Erika Classic-4 XH to szczególna wersja znanej dzielarko-zaokrąglarki do bułek. Maszyna z niemieckiej fabryki Karl-Schmidt powstała bowiem w ścisłej współpracy z firmami J. Peters, Nurkowski oraz Piekarnią Rogalik i przystosowana została do potrzeb polskich piekarni. Ta mechaniczna konstrukcja jest znacznie trwalsza i bardziej niezawodna od hydraulicznych. Jednoprzyciskowa wersja Eriki Classic XH ma podwyższone komory i funkcję podwojenia liczby cykli zaokrąglania, co jest rewolucyjnym rozwiązaniem dla tego typu automatów i pozwala na efektywne formowanie bułek przy pojedynczej lub podwójnej liczbie obrotów głowicy. Zakres wagowy na jednej głowicy wynosi od 40 do 120 g, a jej tace mają poszerzone i pogłębione gniazda. Inne wersje Eriki RH osiągają jeszcze szerszy zakres, ale wymaga to zmiany samej głowicy. Dzielarki z wymiennymi głowicami dają możliwość wykorzystania 2 zakresów wagowych w jednej maszynie, np. 15-45 g i 40-120 g lub 25-85 g i 80-250 g. Mimo że zmiana głowicy to szybka czynność, niewątpliwym atutem Eriki Classic-4 XH jest możliwość osiągania szerokiego zakresu wagowego nawet przy luźnych ciastach – z myślą o nich głowice powlekane są teflonem. Dla efektywnego rozprowadzenia ciasta na tacy fabryka w Aalfeld zastosowała funkcję opóźnienia docisku głowicy. Włączanie i czas trwania zwłoki są regulowane potencjometrem.

Zabudowana głowica z frontową uchylną klapą zabezpieczoną wyłącznikiem krańcowym, nie daje dostępu dla rąk. Po zamknięciu klapy uruchamia się cykl pracy maszyny, a operator nie musi czekać aż głowica dosięgnie tacy z ciastem – może w tym czasie przygotowywać następne porcje.

Nowością zaprezentowaną w tym roku na targach branżowych w Polsce jest też japońskie urządzenie do inkrustacji Rheon KN551 o większej niż dotychczas wydajności oraz z nowymi lejami ze stali nierdzewnej, które zastąpiły wcześniej stosowane plastikowe. Ta wysokiej jakości maszyna do wydajnej produkcji metodą inkrustacji pozwala produkować bardzo szeroki asortyment różnych wyrobów spożywczych, m.in. ciasteczka, bułeczki, knedle, klopsiki, krokiety itp. Jak informuje polski dystrybutor, firma HERT, urządzenie gwarantuje bardzo delikatną obróbkę, bez niszczenia struktury surowca oraz zapewnia wysoką powtarzalność wagi wyrobu i jego kształtu. Wydajność, z jaką pracuje Rheon KN551 uzależniona jest od rodzaju wyrobu, np. w przypadku małych produktów może ona wynosić nawet do 90 szt./min.

Innymi nowościami, które w 2017 roku pojawiły się na polskim rynku były maszyny włoskiej firmy Artezen: dzielarka objętościowa Calybra oraz waga kontrolna Lybra.

Pierwsze z tych urządzeń, które może pracować w trybie 1 lub 2-komorowym, charakteryzuje się szerokim zakresem wagowym (w zależności od modelu ok. 50-1500 g, 100-2800 g lub 25-230 g) oraz dużą wydajnością produkcji (do 3100 podzielonych kęsów ciasta na godzinę). Nowatorska konstrukcja systemu dzielącego z użyciem specjalnego tworzywa eliminuje potrzebę używania oleju smarującego tłoki i komory. Dzielarka może pracować z różnym rodzajem ciast pszennych i mieszanych, także z przeważającą zawartością mąki żytniej.

Aby otrzymać pomiar wagowy z pomocą dzielarce Calybra przychodzi druga maszyna – dynamiczna waga kontrolna Lybra. Precyzyjnie waży ona każdy kęs wychodzący z dzielarki i w przypadku, gdy nie mieści się on w zadanej przez operatora naważce, urządzenie wysyła odpowiednią komendę do dzielarki, a ta koryguje automatycznie wagę kęsa. Lybra występuje w wersji z możliwością odrzucania kęsów nie mieszczących się w zadanych parametrach.

W mijającym roku na rynku cukierniczym pojawiło się też m.in. nowe urządzenie do produkcji rurek włoskiej firmy Konomac. Maszyna, którą w naszym kraju oferuje firma Nurkowski, potrafi automatycznie zwinąć rurkę z ciasta francuskiego, półfrancuskiego, drożdżowego, a także z każdego innego ciasta elastycznego.

Rozwałkowane ciasto umieszcza się w stacji tnącej. Wycięty pasek zostaje automatycznie przetransportowany do głowicy, w której zostaje nawinięty na aluminiową rurkę. Konomac ma w swojej ofercie dwa rodzaje maszyn: La Cannoncina o wydajności ok. 14-28 szt./min oraz znacznie wydajniejszą Gianfranco.

Dla lodziarzy

Także w tym segmencie nie zabrakło nowych konstrukcji i rozwiązań technicznych, które zarówno ułatwiają produkcję wyrobów lodziarskich, jak też ich dystrybucję w punktach sprzedaży.

Nasze przypomnienie nowości 2017 zaczynamy od maszyn do lodów rzemieślniczych. Zaznaczmy jednak, że opisywane urządzenia w dużej mierze już wcześniej znane były w Europie, ale polskie premiery miały dopiero w tym roku. Takimi konstrukcjami są m.in. frezery z linii Multifreeze firmy Cattabriga dostępne w wersjach Basic oraz Pro. Maszyny z tej serii pracują w oparciu o dwa inwertory, pozwalają na płynną regulację mocy kompresora, a także pracę świdra z siedmioma prędkościami – informuje firma Vegagastro, dystrybutor włoskich urządzeń. Frezery dają możliwość wyboru wielkości wsadu, a najmniejsza ilość produkowanych lodów wynosi zaledwie ok. 1,5 kg. Mogą także z powodzeniem produkować granitę.

Z kolei do poziomego frezowania przeznaczone są różnej wielkości maszyny z linii Stargel firmy Promag, które umożliwiają wytwarzanie lodów w niecałe 5 minut. Mają m.in. mieszadła pracujące w dwóch trybach, system elektronicznej kontroli twardości lodów, możliwość redukcji wielkości wsadu, a także gotowe programy ułatwiające produkcję różnych wyrobów mrożonych – wymienia wspomniany dystrybutor sprzętu dla lodziarzy.

Firma Vegagastro po raz pierwszy zaprezentowała też w tym roku małe nablatowe urządzenie Compacta 4 produkowane przez Coldelite. Również ta maszyna przeznaczona jest do frezowania oraz pasteryzowania i pomimo niewielkich rozmiarów zapewnia całkiem sporą wydajność. Warto podkreślić, że bezpośredni transport mieszanki z frezera do pasteryzatora w układzie zamkniętym zapewnia bardzo higieniczną produkcję lodów.

Nowością Cattabrigi w Polsce są też pasteryzatory z serii PSK PRO, które z jednej strony pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne, a z drugiej zapewnić najlepsze warunki pracy. Mają m.in. czujnik poziomu masy, dzięki czemu maszyna sama dobiera program do wielkości zalewu. Pozwalają też regulować kierunek i prędkości obrotów mieszadła. Dla uzyskania wysokiej jakości mieszanki można skorzystać z funkcji emulsyfikacji (mikronizacji mieszanki).

Nowe maszyny do produkcji lodów rzemieślniczych poleca Liron Polska. Jeszcze przed rokiem firma ta znana była głównie z automatów lodziarskich, ale potrzeby rynku sprawiły, że poszerzyła ona asortyment produkowanych urządzeń. Jej bardzo prosty w obsłudze pasteryzator wyposażony został w czytelny panel sterowania, który pozwala zmieniać temperatury pasteryzacji i na bieżąco kontrolować wszystkie parametry pracy. Ma wygodne chłodzenie wodne oparte na najnowocześniejszej technologii, która – jak twierdzi producent – pozwala zwiększyć wydajność przy jednoczesnym małym zużyciu wody. Pasteryzator umożliwia przechowywanie masy lodowej przez trzy doby zapewniając ich ciągłą świeżość.

Innymi nowościami są także frezer oraz energooszczędny szokownik o pojemności 145 litrów zapewniający skuteczne mrożenie z wymuszonym obiegiem powietrza.

W tegorocznej ofercie wspomnianego producenta znalazło się także wiele automatów do lodów włoskich i amerykańskich, w których wprowadzono różne udoskonalenia. Zostały one wyposażone m.in. w system Easy Make umożliwiający regulację prędkości wydawanych lodów, system bieżącej kontroli poziomu mieszanki zapobiegający zapowietrzeniu maszyny, możliwość regulacji stopnia zmrożenia i konsystencji lodów oraz system czyszczenia znacznie upraszczający eksploatację maszyny. W zmodernizowanych maszynach do softów zamontowano jeszcze wytrzymalsze noże ślimakowe, a także sprawdzone pompy zębate, które mają zapewnić napowietrzanie mieszanki lodowej nawet do 150 %. Z kolei w maszynach do świderków zamontowano wysoce wydajne sprężarki i cylindry o nowej konstrukcji z tzw. płaszczowym systemem przepływu czynnika chłodniczego, co przyspiesza produkcję lodów o lepszej konsystencji.

Nowościami, które (podobnie jak maszyny Lirona) zostały po raz pierwszy zademonstrowane na targach Expo Sweet 2017, były też dwie interesujące konstrukcje firmy Lodel. Freezerr 2 Slim to kompaktowa maszyna do produkcji lodów twardych w 3 smakach (2 + miks), która może wytwarzać lody z dużą wydajnością (do 60 l/h) przy jednocześnie bardzo oszczędnym zużyciu mediów. Cechą szczególną tego automatu jest jego szerokość, która wynosi zaledwie 45 cm. Na polskim rynku nie ma obecnie węższych maszyn tego typu. Oprócz modelu przystosowanego do zasilania prądem 400 V Lodel ma w swoim katalogu także automat plenerowy Freezerr 2 Slim Festyn na prąd 230 V i z chłodzeniem powietrznym.

Na tych samych targach premierę miał również automat Eskimo (2 smaki + miks), o którym jego producent, firma Hard-Ice mówi, że to najbardziej zaawansowana maszyna do świderków, pełna niespotykanych dotąd, innowacyjnych rozwiązań. Zastosowano w niej m.in. system Multi-Point ze zmienioną konstrukcją cylindra, co pozwoliło wydatnie zwiększyć szybkość mrożenia mieszanki lodowej. Zainstalowano również bardzo precyzyjny elektroniczny system umożliwiający ustawienie twardości produkowanych lodów i dokonujący ciągłego pomiaru gęstości mieszanki. Automat wyposażono w wydajniejszą sprężarkę, a także świdry ślimakowe o odpowiedniej konstrukcji ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, które gwarantują m.in. uzyskanie wyrobów wyróżniających się aksamitną strukturą.

Światową nowością w tym roku była maszyna GX 6 firmy Frigomat – pierwszy raz pokazano ją na największych lodziarskich targach Sigep 2017 w Rimini. Ta szczególna konstrukcja pozwala na produkcję świeżych lodów na oczach klientów. Włoski producent już kilka lat temu (jako pierwszy na świecie) zdecydował się połączyć witrynę i frezer w jedną samowystarczalną maszynę, przez co przygotowanie wyrobów rzemieślniczych dodatkowo zyskało na atrakcyjności. Konsumenci przed kupnem lodów o różnych smakach mogą przypatrzeć się ich naturalnej produkcji. Ponadto zyskują pewność, że wyroby są przygotowywane na świeżo, a to dla wielu osób ma istotne znaczenie. Do tej pory Frigomat w serii GX oferował urządzenia z 2, 4 lub 8 cylindrami pionowymi. Model GX 6 ma 6 niezależnie pracujących cylindrów, przy czym każdy pozwala na przygotowanie 2,5 kg porcji lodów.

Na targach w Rimini swój nowy pomysł na lody robione w miejscu ich sprzedaży zaprezentowała też włoska firma IFI. W tym roku wypuściła ona na rynek kompaktową wyspę Gelato PopApp przeznaczoną do produkcji lodów na oczach klienta i ich bezpośredniej sprzedaży. Innowacyjny koncept kompletnego stoiska (w ofercie firmy Primulator) ma bardzo ergonomiczną budowę. Została ona przystosowana do pracy lodziarza, aby miał wszystko w zasięgu ręki, m.in. maszyny i niezbędne urządzenia do produkcji lodów, zlewozmywak, zamrażarkę chowaną pod blatem (z systemem podnoszenia i opuszczania), a także termosy do prezentacji gotowych produktów. To w pełni samowystarczalne stoisko zostało wyposażone we własny system wodny. Wymaga jedynie podłączenia do prądu 230 V.

Dodajmy, że ogromną zaletą stoiska jest łatwe rozkładanie i niewielka powierzchnia – zamknięte zajmuje ok. 3,5 m², a po otwarciu 5 m².

Witryny

Na koniec przypomnijmy sobie jeszcze kilka nowych konstrukcji witryn zarówno dla cukierni, jak też punktów sprzedaży pieczywa.

BIO, Doppio, Sfera i Bambino to nazwy czterech nowych linii mebli, jakie na początku 2017 oficjalnie pojawiły się w ofercie polskiej firmy Graner.

BIO wyróżnia się nietypową, nowoczesną bryłą oraz „organicznym” wyglądem, co zawdzięcza m.in. zastosowaniu naturalnego drewna użytego do obudowy. W witrynie, która dedykowana jest do eleganckich sklepów piekarskich oraz loftowych kawiarni, ekspozycja została podniesiona do wysokości ok. 80 cm i skierowana pod kątem w stronę klienta, co zapewnia lepszy przegląd towaru. BIO ma m.in. otwieraną szybę frontową ułatwiającą jej czyszczenie.

Za najbardziej ekskluzywną linię firmy Graner z pewnością należy uznać Sferę o wyjątkowym designie. Inspiracją do stworzenia tej jednopoziomowej ekspozycji była witryna z biżuterią w jednym z eleganckich nowojorskich sklepów jubilerskich. Sfera ma m.in. jedną szybę frontową i górną, giętą z promieniem R20, która jest w całości podgrzewana. Staje się przez to idealnie przezroczysta i zapewnia doskonałą prezentację wyrobów eksponowanych na blacie z mineralno-akrylowego corianu. Całość uzupełnia obudowa z najdroższych materiałów (marmuru, egzotyczne drewno itp).

Przeciwieństwem Sfery jest piekarsko-cukiernicza witryna Doppio o klasycznej bryle i bardzo wielu opcjach zabudowy.

Nowości pojawiły się też w ofercie firmy ES SYSTEM K. Jedną z nich jest Carina 07 o prostej, uchylnej szybie frontowej zespolonej z transparentną ramką. Witryna z chłodzeniem dynamicznym ma trzy rzędy głębokich półek szklanych. Tylne drzwiczki zespolone w zależności od modelu są przesuwne lub uchylne. Carina 07 wyposażona została m.in. w elektroniczny sterownik, system elektrycznego odmrażania i automatycznego odparowania skroplin.

Nowością zaprezentowaną na targach Expo Sweet 2017 była też lada Volans Choco z jednym poziomem ekspozycji dedykowana specjalnie do wyrobów czekoladziarskich. Konstrukcja witryny do złudzenia przypomina sposób prezentacji wyrobów, jaki znamy ze sklepów jubilerskich – wyjaśnia producent dodając, że w przypadku ekspozycji rzemieślniczych pralin nie chodzi o ilość, lecz o ukazanie kunsztu rzemiosła.

Oryginalny sposób ekspozycji oraz serwowania lodów prezentuje nowatorska koncepcja INSU. Lody pokazywane są w pozycji pionowej, co pozwala na optymalizację przestrzeni oraz stwarza lepsze warunki do komunikacji z klientem – podkreśla producent. Wyroby lodziarskie prezentują się same, bezobsługowo i widoczne są z każdego miejsca w lokalu. Produkty konserwowane są wewnątrz szuflad z przeźroczystymi okienkami, które do złudzenia przypominają… aplikacje na smartfonie.

written by

The author didn‘t add any Information to his profile yet.

Comments are closed.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!