Od krojenia do klipsowania

Od krojenia do klipsowania

Zaletami automatycznych i półautomatycznych linii krojąco-pakujących do pieczywa są m.in. ich duża wydajność oraz fakt, iż do obsługi całego procesu wystarczy tylko jeden pracownik. Obie kwestie mają istotne znaczenie nie tylko przy przemysłowej lub półprzemysłowej produkcji pieczywa, ale także w przypadku rzemieślniczego wypieku chlebów, które do punktów sprzedaży mają trafić pokrojone i zapakowane.

W piekarniach, w których produkcja pieczywa jest niewielka, używa się zazwyczaj dwóch niezależnie działających urządzeń: krajalnicy i maszyny pakującej, a jeszcze częściej klipsiarki. Minusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim duże obciążenie pracowników piekarni, którzy muszą ręcznie podawać pokrojony chleb z jednej maszyny do drugiej. Zdecydowanie mniej wysiłku i zaangażowania wymagają linie krojąco-pakujące, których możliwości techniczne i wydajności powinny zadowolić każdego producenta pieczywa. Oto kilka takich praktycznych rozwiązań.

Ipeka

Ten fiński producent ma w ofercie różne systemy krojąco-pakujące, w których zastosowano krajalnicę Master Slicer (na zdjęciu). W zależności od modelu jest ona przystosowana do pieczywa: pszennego, mieszanego o delikatnej strukturze oraz tostowego lub mieszanego i razowego albo do pieczywa żytniego i razowego o gęstych strukturach miąższu oraz twardej skórce. Wszystkie krajalnice zaopatrzono w system noży taśmowych wysokiej wytrzymałości, osadzonych krzyżowo na bębnach ze stali nierdzewnej. W przypadku krojenia chlebów ciężkich noże są dodatkowo natłuszczane przez specjalny system olejenia. Urządzenie Economy ma dwa pasy: dolny podający i górny dociskowy, zaś pozostałe maszyny posiadają też dwa boczne pasy, które regulowane są mechanicznie. Wydajność krajalnic uzależniona jest od konsystencji i rozmiarów produktu, ale może osiągnąć nawet do 4000 szt./h, a więc zdecydowanie więcej niż wydajność współpracującej z nią maszyny pakująco-klipsującej Pack Master 2. Urządzenie to ma dwa blaty z rozdmuchem, ale cały proces pakowania może obsługiwać zaledwie jeden pracownik. Chleb po wyjściu z krajalnicy jest przez operatora popychany do otwartej (nadmuchanej) torebki i dalej do przenośnika. Linia wyposażona jest w system wyciągania powietrza z torebki i system naciągu torebki za pomocą obrotowych szczotek.

Tak przygotowane pieczywo trafia do urządzenia klipsującego, gdzie woreczek jest zamykany za pomocą klipsów o długości 50 mm. Stamtąd może być przetransportowane do stołu obrotowego, który jednak nie jest standardowym elementem linii, lecz stanowi jej dodatkowe wyposażenie.

Zarówno konstrukcyjna prędkość zamykania, jak również realna prędkość pakowania pozwala w ciągu godziny zamknąć 2400 woreczków z chlebem.

Z jeszcze większą wydajnością (do 3000 szt./h) pracuje w pełni automatyczna maszyna pakująco-klipsująca Loaf Master 50, która również w połączeniu z krajalnicą Master Slicer pozwala stworzyć wydajną, zaawansowaną technologicznie linię. Urządzenie posiada m.in. system popychania torebek i kurtyny zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo całego procesu.

Masz Gliwice

Synchronizacja odbioru bochenków, którą zastosowano w polskiej krajalnicy taśmowej REX firmy Masz Gliwice, pozwala na swobodne połączenie jej ze stacją automatycznego pakowania SPA i klipsownicą, a tym samym stworzenie całej linii. Nie jest ona jednak w pełni automatyczna, gdyż od krajalnicy do stacji pakunkowej podawanie musi się odbywać ręcznie.

Krajalnica może pracować z wydajnością do 2500 szt./h – w zależności od wagi i rodzaju chleba oraz stopnia jego wypieczenia i wychłodzenia. Krojenie odbywa się za pomocą noży taśmowych, które – w przypadku ostrzy chlebów ciężkich i twardych – zaopatrzone są w system olejenia oraz urządzenie do podostrzania. Krajalnica sterowana jest z pulpitu z ekranem dotykowym, który wyświetla komunikaty informujące operatora m.in. o zakresie smarowania noży tnących, o niskim stanie oleju w zbiorniku, o otwartych drzwiach czy też złamanym nożu. Panel pozwala też sterować prędkością taśmy podającej i odbierającej (5 biegów).

Krajalnica występuje w dwóch wersjach, które różnią się grubościami kromek: 11 lub 13 mm. Maksymalna długość krojonych bochenków wynosi 380 mm.

Urządzenie to może funkcjonować samodzielnie lub stanowić element linii, w której współpracuje z pakowaczką SAP przystosowaną do zamykania woreczków foliowych i papierowych. Pokrojony chleb musi jednak być umieszczony ręcznie w rozdmuchanym wcześniej opakowaniu i – również ręcznie – odłożony na taśmie podającej. W kolejnych etapach następuje opróżnienie woreczka z nadmiaru powietrza i zamknięcie klipsem drucianym powleczonym plastikiem. Opcjonalnie może być na nim wybita data. Sterowanie stacją pakowania automatycznego odbywa się za pomocą panelu LCD, na którym można m.in. wybrać jeden z dwóch trybów pracy pakowaczki: manualny lub automatyczny. Dodajmy, że maszyna, która w standardowym wyposażeniu ma licznik zapakowanych bochenków, może w ciągu godziny zapakować do 3000 chlebów.

GHD Hartmann

Do wysokowydajnych zestawów krojąco-pakujących, które już od kilku lat z powodzeniem pracują w polskich zakładach piekarskich, należą linie niemieckiej firmy GHD Hartmann skonfigurowane z różnych krajalnic i maszyn pakujących. Jednym z takich sprawdzonych zestawów jest połączenie Selectry 30 i urządzenia GBK 220.

Pierwsza z tych maszyn jest w pełni automatyczną krajalnicą, która dobrze radzi sobie nawet z „trudnym” pieczywem, np. z dużą zawartością mąki żytniej czy z ziarnami. Cięcie wykonywane jest za pomocą osiemnastu automatycznie olejonych noży taśmowych, które są pneumatycznie naprężane. Takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać wysoką odporność na zużycie, a w konsekwencji wydłużyć okres eksploatacji noży. Krajalnica ma płynną regulację prędkości transportu wprowadzanego pieczywa – gdy na taśmie nie ma produktu, wówczas transporter jest automatycznie zatrzymywany. W standardowej wersji Selectra 30 pozwala na zmianę geometrii krojenia o 15º.

Podstawowa wersja maszyny przystosowana jest do bochenków nie dłuższych niż 400 mm, ale dostępne są też modele pozwalające na krojenie chlebów 550- i 750-milimetrowych. Opcjonalnie można urządzenie zaopatrzyć w system olejenia noży za pomocą filcowego wałka z możliwością regulacji ilości oleju lub w urządzenie wahadłowe do automatycznego ostrzenia i szlifowania noży. Wszystkimi czynnościami steruje się elektronicznie za pomocą prostego w użyciu ekranu dotykowego.

Pokrojone pieczywo wychodzi z maszyny na taśmach sztabkowych, które można swobodnie zsynchronizować z różnymi pakowaczkami GHD Hartmann, jak choćby z maszyną GBK 220. To wielofunkcyjne i w pełni automatyczne urządzenie dostosowane jest do pakowania oraz zamykania klipsami woreczków plastikowych lub papierowych o różnych rozmiarach. Torebki są automatycznie pobierane z magazynu opakowań, który można swobodnie uzupełniać nawet podczas pracy urządzenia. Opatentowana przez niemieckiego producenta zasada próżniowej ssawki zapewnia optymalne i szczelne zamykanie kilkoma rodzajami klipsów. W standardowym wyposażeniu pakowaczki jest filtr sterylizujący, zaś jako wyposażenie dodatkowe producent maszyny proponuje m.in. boczne prowadzenie do podawania stojących kromek. Urządzeniem steruje się za pomocą panelu dotykowego, który nie tylko wyświetla wskazówki podczas pracy, ale również pokazuje wszystkie błędy.

Innym przykładem wydajnej linii jest zestaw składający się z krajalnicy Selectra 25 i pakowaczki EC 101 H umożliwiającej m.in. zamykanie woreczków z pokrojonymi bochenkami z prędkością 1 sztuka na sekundę.

Artykuł z Bake & Sweet, grudzień 2017