Polskie studzienki

Polskie studzienki

Przyglądając się niektórym nowym formom sprzedaży lodów trudno oprzeć się wrażeniu, że… to już kiedyś było. Bo rzeczywiście firmy produkujące konserwatory wracają do stylistyki lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to lody przechowywane były w termosach, a klienci kupowali je „w ciemno”. Nie ma jednak obawy, że branża lodziarska całkowicie wróci do tej formy sprzedaży swoich wyrobów. Z pewnością w cukierniach i lodziarniach nadal będą dominować popularne witryny, w których eksponowane są kuwety z odpowiednio udekorowanymi górami lodowymi.

Od kilku lat hitem na rynku lodziarskim są dystrybutory typu pozzetti, co w dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego oznacza „studzienki”. Znajdziemy je obecnie w ofertach wielu producentów. Wyróżniają się okrągłymi i zamykanymi termosami, które – w przeciwieństwie do innych, klasycznych witryn – nie pozwalają na ekspozycję lodów. Zaletą takiego przechowywania produktów jest jednak zapewnienie im równej i stabilnej temperatury, a także jego ochrona przed światłem, dzięki czemu lody dłużej zachowują świeżość.

Przykładem tego typu rozwiązania, przy jednoczesnym zastosowaniu bardzo nowoczesnej stylistyki, jest uniwersalny dystrybutor do lodów Gelato 2 firmy Igloo. Oprócz eleganckiego i nieszablonowego wyglądu, który zapewnia mu m.in. zastosowanie nadstawki z prostą szybą frontową, konserwator gwarantuje optymalne warunki do przechowywania lodów – zapewnia producent, który zastosował wewnętrzny agregat chłodniczy z innowacyjną sprężarką Hitachi Scroll o niskim poziomie hałasu. Dystrybutor, w zależności od modelu, pozwala na sprzedaż lodów w 6 lub 10 smakach.

8 okrągłych kuwet, a tym samym 8 smaków lodów można oferować klientom korzystając z konserwatora Krakus, którego producentem jest firma Bolarus. W termosach o łącznej pojemności 52 litrów panuje temperatura ok. -20°C. Krakus wyposażony w agregat wewnętrzny standardowo wykonany jest ze stali nierdzewnej (blat) oraz INOX (pojemniki na lody z pokrywami), a także z aluminium, z którego zrobiono całe wnętrze konserwatora oraz przestrzeń magazynową.

Różne warianty konserwatorów Piano proponuje ich producent, firma Stan-Mar. Dystrybutory lodów w 6 lub 8 smakach mogą być z zewnątrz malowane proszkowo, z blatem ze stali nierdzewnej lub w całości wykonane z tego materiału. We wszystkich przypadkach wnętrze konserwatora zrobiono z tzw. nierdzewki, która m.in. odporna jest na ewentualne uderzenia cylindrycznych pojemników z lodami podczas ich wkładania i wyciągania. Obieg powietrza wymuszony wentylatorami zapewnia równomierne rozłożenie temperatury wewnątrz komory – informuje producent dodając, że Piano ma wyjątkowo dużą komorę przechowalniczą, która mieści dodatkowe 9 pojemników z lodami. Nowością w tych konserwatorach są podgrzewane pierścienie wokół pokrywek, które zapobiegają ich przymarzaniu do „studzienek”.

Trzy modele konserwatorów z cylindrycznymi pojemnikami o średnicy 200 mm i wysokości 240 mm znajdziemy w ofercie firmy Juka. Spółka z Niepołomic produkuje urządzenia o nazwie Malaga do sprzedaży lodów w 4, 6 lub 8 smakach. Wszystkie z nich przystosowane są do zabudowy meblowej (montaż na blacie). Zakres temperatur wynosi od -12 do -18°C. Do mrożenia użyto naturalnego czynnika chłodzącego R290, który nie wpływa niszcząco na warstwę ozonową i ma znikomy wpływ na efekt cieplarniany.

Artykuł z Bake & Sweet, luty 2019