Szałwia hiszpańska wciąż na topie

Szałwia hiszpańska wciąż na topie

Nasiona chia to doskonały przykład, jak wiele zapomnianych lub niedocenianych składników żywnościowych przeżywa obecnie swój renesans. Od setek lat znane i uprawiane w Ameryce Południowej teraz podbijają świat. Chia, czyli szałwię hiszpańską można kupić niemal w każdym sklepie, a wypieki z jej dodatkiem oferują zarówno piekarnie, jak też zakłady cukiernicze.

Konsumentów, którzy uważnie przyglądają się temu co jedzą i na co dzień sięgają po produkty funkcjonalne i prozdrowotne wciąż przybywa, a nie maleje. Wśród nich małe ziarenka szałwii hiszpańskiej robią furorę, gdyż zawierają duże ilości wapnia, fosforu, potasu, żelaza, magnezu, cynku, kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, a także niektórych witamin.

Są w Polsce zakłady, które oferują wypieki przygotowywane od podstaw z zachowaniem tradycyjnej receptury, wzbogacone o wspomniane ziarenka. Są też takie firmy, w których z czystym sumieniem sięga się po wysokiej jakości komponenty piekarskie. Takie jak te opisane w artykule.

Ponad 12 % cennych nasion znajdziemy w mieszance KOMPLET Chia 40 firmy KOMPLET Polska, która w żadnym stopniu nie ogranicza piekarzy do jednej receptury. Chleby lub bułki można produkować z użyciem różnych zakwasów. W każdej z receptur 40 % koncentrat piekarski trzeba dokładnie wymieszać z mąką pszenną, drożdżami i olejem. Producent podpowiada, że przez połączenie miksu KOMPLET Chia z nasionami sezamu otrzymać można posypkę dekoracyjną, która dodatkowo uatrakcyjni bochenki.

Specjalnie do wyrobu pieczywa drobnego opracowana została 30 % mieszanka KOMPLET Bułka Chia 30. Jak podkreśla jej producent, otrzymane z niej bułki i bagietki charakteryzują się dużym przyrostem objętości, mają wilgotny miękisz o równomiernej porowatości, a podczas pieczenia uzyskują atrakcyjną chrupiącą skórkę. Pieczywo charakteryzujące się lekko orzechowym smakiem można produkować zarówno rzemieślniczo, jak też na liniach przemysłowych.

Nasiona Salvia hispanica stanowią też jeden z istotnych składników chleba mieszanego zawierającego orkisz z pełnego przemiału i samopszę – pieczywa wyprodukowanego z mieszanki KOMPLET 3 PraKłosy.

Prozdrowotne nasiona znajdziemy także w miksie Uldo Chia. Ta kompozycja firmy Uldo, w której składzie znalazły się także żytnia mąka i otręby, słonecznik oraz siemię lniane, pozwala na przygotowanie ciasta chlebowego z użyciem dodatkowej mąki żytniej i pasty do zakwaszania (np. Uldo Sauer Ciemny) albo bez dodatku mąki i z zastosowaniem naturalnego kwasu (polecane przy produkcji pieczywa z tzw. czystą etykietą). Producent mieszanki zaleca także stosowanie słodu jęczmiennego, co powala m.in. zabarwić miękisz, zwiększyć jego wilgotność oraz poprawić smak i aromat wypieków.

Wysokiej jakości mieszankę Chia Mix proponuje firma Bakels.Zkompozycji piekarskiej zawierającej aż 9 % nasion szałwii hiszpańskiej można przygotować m.in. chleby, bułki, rustykalne bagietki i słone przekąski. Koncentrat łączy się z mąką pszenną w proporcjach ok. 1:2.

Błyszczący, żółtawy miękisz o gruboziarnistej strukturze to cecha charakterystyczna wypieków z 50 % koncentratu Rex Chia firmy Ireks. Poza prozdrowotnymi ziarenkami w miksie są również nasiona słonecznika, dyni i siemienia lnianego, odpowiednio dobrane przyprawy oraz płatki ziemniaczane i susz pomidorowy. Dzięki metodzie bezpośredniego prowadzenia ciasta, mieszanka pozwala na szybką, wydajną i stabilną produkcję zarówno aromatycznych bochenków (chlebki CHIApan), a także wyrobów o charakterze rustykalnym (CHIAbatta).

Siemię lniane towarzyszy nasionom chia także w kompozycji wypiekowej o nazwie Sielski, którą opracowali technolodzy firmy Lesaffre. Ich duża zawartość wpływa pozytywnie na wyjątkowo sprężystą strukturę miękiszu oraz wyrazisty smak i aromat – wymienia producent. Mieszanka o naturalnym składzie pozwala produkować wyroby o rustykalnym wyglądzie, które idealnie wpisują się w trend na pieczywo z tzw. czystą etykietą.

Salvia to nazwa 30 % miksu do wyrobu chleba żytniego z dodatkiem nasion chia, który znaleźć można w ofercie firmy Eco Trade. Również ten półprodukt piekarski wzbogacony został o słonecznik i złote siemię lniane.

Nasiona chiaznajdziemy także w mieszance Chleb dla Życia firmy Bakels. W miksie dedykowanym do produkcji pieczywa pszenno-żytniego znalazły się także m.in. amarantus, quinoa (komosa ryżowa), orkisz, gryka, owies słonecznik i siemię lniane. Ta różnorodność zastosowanych składników pozwoliła technologom firmy Bakels stworzyć pieczywo, które zawiera nie tylko łatwo przyswajalne białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i szereg witamin, ale także cenne dla zdrowia mikroelementy. Jest w niej np. skwalen o zbawiennym wpływie na opóźnianie procesów starzenia się organizmu, naturalne przeciwutleniacze czy też rzadko występujące w zbożach aminokwasy.

Cenne nasiona znajdziemy także w jednej z mieszanek chlebowych z linii Helios Pro Zdrowie. Bochenki z koncentratu Chia-Siła, dzięki swoim składnikom, zawierają różne cenne witaminy i mikroelementy, które m.in. pozwalają na oczyszczanie organizmu z toksyn, wpływają na zwiększenie energii, wzmacniają kości, budują mięśnie, redukują cholesterol, a nawet mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet – wymienia producent, firma Helios Food. Chleby z Chia-Siła polecane są też dla osób na dietach odchudzających, wegańskiej i wegetariańskiej.

Inny pomysł na zastosowanie w piekarstwie nasion szałwii hiszpańskiej ma firma Zeelandia. Jej Mr. Korn Chia to mieszanka gotowanych ziaren, które są przeznaczone do bezpośredniego użycia (bez konieczności namaczania) i gwarantują, że nie rozpadną się podczas mieszania ciasta. Dzięki temu są dobrze widoczne w miękiszu, co pozwala uatrakcyjnić zarówno asortyment drobnego pieczywa pszennego, ciabatty, bagietek, jak i chleba we wszystkich znanych wariantach – informuje producent. Dodaje także, iż Mr. Korn Chia ma wpływ na przedłużenie świeżości pieczywa.

Zeelandia jest także producentem miksu Q’ki FIT Chia dedykowanego do wypieku ciastek wielozbożowych. To przypuszczalnie jedyna na naszym rynku mieszanka z chia przeznaczona wyłącznie do słodkich wypieków. W tych pożywnych i funkcjonalnych ciastkach znalazły się m.in. mąki żytnia, pszenna graham i gryczana, płatki owsiane, słonecznik, miód i oczywiście nasiona chia, co w efekcie zapewnia przyjemny smak i aromat ciasteczek.

Sposobów na to jak jeść nasiona chia jest wiele. Można je dodawać do ciasta chlebowego w całości lub po zmieleniu łączyć z mąką stosowaną do słodkich wypieków. Można ich na co dzień używać jako dodatek do wielu posiłków śniadaniowych i obiadowych albo też wykorzystać ich właściwości żelujące do przyrządzania puddingów i sosów.

Artykuł z Bake & Sweet, lipiec-sierpień 2019