Amerykańskie lody z polskich automatów

Amerykańskie lody z polskich automatów

Wyposażenie punktów sprzedaży lodów w nowoczesne automaty może być problematyczne. Nie z braku urządzeń, ale z nadmiaru. Jest ich tak dużo, że kupującym maszynę lodziarską nie jest łatwo dokonać wyboru. Co prawda automatów do softów jest więcej niż do lodów twardych, lecz producenci tzw. świderków też nie mają powodów do narzekań.

Jedni mówią o nich „świderki” nawiązując do kształtu, jaki można nadać tym produktom, inni używają nazwy „lody twarde”, gdyż podczas produkcji nie są one napowietrzane, wymagają niższej temperatury mrożenia, a tym samym uzyskują znacznie twardszą strukturę niż softy. Jeszcze inni korzystają z przymiotnika „amerykańskie”, chociaż w rzeczywistości lody te w USA są nieznane. Takie określenie wywodzi się od pochodzenia automatów do lodów, które z uwagi na konstrukcję i większą wytrzymałość nadawały się do tego, aby je przerabiać i przystosowywać do produkowania lodów o polskim rodowodzie. Dziś takiej potrzeby już nie ma, bo zarówno w polskich zakładach, jak też w amerykańskich fabrykach przygotowuje się maszyny, które spełniają oczekiwania producentów świderków.

Automaty importowane, które w przeszłości całkowicie zdominowały nasz rynek lodziarski, teraz muszą konkurować z konstrukcjami, takich polskich firm jak Hard-Ice, Lodel, Basat, Kiecoń.

Pierwsza z wymienionych jest dobrze znana już nie tylko przedsiębiorcom, którzy uruchomili swoje biznesy pod szyldem Lody Bonano. To właśnie z myślą o franczyzobiorcach powstały pierwsze konstrukcje wysoce wydajnych automatów Hard-Ice. Obecnie w segmencie maszyn do lodów twardych producent ten poleca kilka modeli.

Maxi Freeze M17 oraz Maxi Freeze M18 do produkcji świderków w 2 smakach plus miksu, przystosowane zostały do ciągłej pracy w trudnych warunkach. Zastosowano w nich innowacyjny system Multi-Point ze zmienioną konstrukcją cylindra, co pozwala wydatnie zwiększyć szybkość mrożenia mieszanki lodowej. W urządzeniach zainstalowano również nowoczesny, jeszcze precyzyjniejszy niż do tej pory elektroniczny system pozwalający na ustawienie twardości produkowanych lodów. Istotna jest także funkcja chłodzenia pojemników z masą lodową pozwalająca na przechowywanie mieszanki zgodnie z HACCP – zarówno w trakcie pracy dziennej, jak też po przejściu w tryb nocny. Standardem w Maxi Freeze są licznik wydanych porcji, czujnik poziomu masy, funkcja wstępnego auto-mycia. Dodajmy, że dla uzyskania dobrze zmrożonych lodów o aksamitnej konsystencji producent automatu zastosował świdry ślimakowe wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Maszyny mogą być chłodzone powietrzem lub wodą.

Podobne cechy ma energooszczędny i ekonomiczny w użytkowaniu automat Classic M16 z prostym w obsłudze, w pełni funkcjonalnym panelem sterowania dającym możliwość podstawowych, niezbędnych ustawień pracy maszyny.

Najbardziej zaawansowanymi, pełnymi innowacyjnych rozwiązań maszynami do świderków są modele Eskimo M17 i Eskimo M18. Oprócz takich rozwiązań jak wspomniany system Multi-Point, nowa wydajniejsza sprężarka i elektroniczny system kontroli zmrożenia, automaty te mają także system dokonujący niezależnych pomiarów temperatury na każdym cylindrze, co m.in. pozwala zapobiec przemrażaniu mieszanki. Eskimos wyposażono w autorskie oprogramowanie Hard-Ice Touch System do zarządzania pracą maszyny. Oferuje ono m.in. zaawansowane, wielopoziomowe zabezpieczenia chroniące przed przeciążeniem silnika oraz zapowietrzeniem cylindrów.

Dodajmy, że w ofercie wspomnianego producenta znajdziemy także niewielką nablatową maszynę M19, która – jak wyjaśnia Hard-Ice – dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i rozlokowaniu poszczególnych podzespołów ma takie same parametry co urządzenie wolnostojące, ale jest od niego dwa razy mniejsza.

Innym polskim producentem maszyn lodziarskich jest firma Lodel, która przez kilka lat oferowała automaty z linii Freezerr, a od kilku sezonów skutecznie promuje nową serię Freezerr 2. Różni się ona zarówno wyglądem zewnętrznym, jak też zastosowaniem nowatorskich rozwiązań, takich jak choćby zabezpieczenie przed nieszczelnością układu sprężonego powietrza.

Podstawowym modelem tej linii maszyn jest Freezerr 2 Twin Eco ICS, który w ciągu godziny pracy może wyprodukować nawet do 60 litrów lodów. Symbol ICS w nazwach automatów firmy Lodel informuje, że zostały one wyposażone w system pozwalający na wielopoziomową kontrolę konsystencji lodów (m.in. czujnik poziomu masy w kegach) przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych przekładni z optymalizacją sterowania maszyny są bardzo oszczędne w eksploatacji, zaś użycie długiego cylindra o niewielkiej średnicy pozwala produkować wyroby o temperaturze aż -12°C nawet przez kilka dni w cyklu non-stop. Producent dodaje, że przy długich przestojach Twin Eco ICSautomatycznie przestawia się w ekonomiczny tryb konserwacji mieszanki.

Tak samo wydajnym, lecz jeszcze bardziej oszczędnym pod względem zużycia prądu i wody jest Freezerr 2 Twin EcoMax ICS. Również ten automat przystosowano do produkcji 2 podstawowych smaków lodów. Trzeci to ich miks.

Więcej cylindrów, a tym samym większe możliwości produkcji (pięciu różnych lodów świderków: 3 smaki i 2 miksy) oferuje automat Freezerr 2 Trio ICS. Jedna taka maszyna może wydawać, np. lody śmietankowe, czekoladowe, truskawkowe oraz śmietankowo-czekoladowe i śmietankowo-truskawkowe. Istotną zaletą urządzenia są jego niewielkie rozmiary (tylko 57 cm szerokości), dzięki którym Freezerr 2 Trio ICS mieści się nawet w małym punkcie gastronomicznym.

Warto wiedzieć, że maszyny producenta z Władysławowa są gotowe do wydania pierwszej porcji lodów już po 6 minutach od ich uruchomienia – podkreśla firma Lodel.

Aby spełnić oczekiwania gastronomów, którzy w swoich punktach handlowych często borykają się z problemem braku odpowiedniej powierzchni, Lodel skonstruował trzy modele kompaktowych automatów Freezerr 2 Slim o szerokości zaledwie 45 cm. Pomimo niewielkich gabarytów maszyny te mają wysoką wydajność (do 60 litrów lodów na godzinę), a jednocześnie wyróżniają się małym zużyciem mediów. Mogą być zasilane prądem o napięciu 400V lub 230V i chłodzone wodą lub powietrzem.

Od kilku lat polscy cukiernicy i gastronomowie mają możliwość korzystania z nowoczesnego automatu Kiecoń IM 1105, który pełen jest praktycznych rozwiązań bazujących na podzespołach elektronicznych. W dobie komputeryzacji wszelkie ułatwienia są niezwykle istotne, gdyż sprowadzają do minimum stopień skomplikowania obsługi urządzenia – zauważa producent, firma AP Polska. Automat zamiast manualnych dźwigni wyposażony został w sensory dotykowe do szybszego i sprawniejszego ustawiania programów funkcyjnych. Maszyna automatycznie kontroluje m.in. stan zawartości pojemników lodówki i temperatury mas lodowych, a wszystkie istotne informacje na bieżąco zapisuje w pamięci wewnętrznego komputera. Całkowicie zautomatyzowany, a przez to łatwy do obsługi, jest też proces wydawania lodów. Dodajmy, że automat posiada samoczynny program czyszcząco-dezynfekujący. Kiecoń IM 1105 z dwoma 18-litrowymi zbiornikami może wyprodukować do 700 porcji lodów na godzinę (350 w każdym smaku przy założeniu, że waga jednej porcji wynosi 60 g).

Automat do świderków znajdziemy także w ofercie polskiej firmy Basat. Jej maszyny Basat IPS-Logic w dwóch wariantach (różniących się systemem chłodzenia) zostały w pełni zautomatyzowane, co pozwoliło zoptymalizować koszty eksploatacyjne. W urządzeniach znalazł zastosowanie innowacyjny Ice Pneumatic System do wydawania porcji lodów. Steruje on precyzyjnym otwieraniem tłoczków głowicy za pomocą siłowników pneumatycznych, które skutecznie zastąpiły klasyczne dźwignie ręczne. Maszyny są wyposażone m.in. w licznik porcji, wskaźnik poziomu masy (zabezpiecza przed jej zapowietrzaniem) i układ chłodniczy z dwoma niezależnymi sprężarkami. Mają możliwość wielopoziomowej stabilizacji parametrów lodów, sprzętowego oraz programowego zabezpieczenia przed przemrożeniem, wyświetlania wszelkich możliwych statystyk, itp.

Kilka maszyn do świderków produkuje firma Liron Polska, przy czym wszystkie jej automaty przeznaczone są do wydawania lodów w dwóch smakach plus ich miks i mogą mieć powietrzny lub powietrzno-wodny system chłodzenia.

Najbardziej zaawansowanym i innowacyjnym urządzeniem jest Elite, które od innych wyróżnia się przede wszystkim większą wydajnością oraz obniżonym poziomem generowanego hałasu, co osiągnięto przez zastosowanie motoreduktorów. Użycie wysokowydajnych silników pozwoliło zredukować ich moc, a w efekcie zmniejszyć pobór prądu. Z kolei połączenie ich bezpośrednio z przekładniami bezobsługowymi wyeliminowało m.in. konieczność regularnej wymiany ruchomych elementów, których w Elite po prostu nie ma.

Automat wyposażono w innowacyjny system IceTube bazujący na cylindrach o nowej konstrukcji, a konkretnie z płaszczowym systemem przepływu freonu, czyli czynnika chłodniczego. Rozwiązanie to znacznie przyspiesza proces zamrażania mieszanki i wpływa na uzyskanie wyrobów o lepszej konsystencji. Elite posiada m.in. możliwość wielopoziomowego ustawienia twardości lodów, bieżącej kontroli temperatury w zbiornikach i cylindrach, a także poziomu mieszanki w pojemnikach – ma to wyeliminować ryzyko zapowietrzenia maszyny przez brak mieszanki w kuwetach.

Automat wyposażony jest także w system Easy Make pozwalający regulować prędkością wydawania świderków, co jest szczególnie przydatne dla osób, które wcześniej nie pracowały przy sprzedaży tego typu wyrobów. Dla takich pracowników wygodnym rozwiązaniem jest też mechanizm odpowiedzialny za automatyczne domykanie dźwigni wydających lody. Za utrzymanie maszyny w czystości odpowiada system mycia Easy Clean.

Możliwość ciągłej kontroli gęstości lodów, co w efekcie pozwala uzyskać lody o najlepszej strukturze i wyeliminować niebezpieczeństwo ich przemrożenia, znajdziemy w automacie Rapid, który ponadto wyposażony został w szereg systemów wykluczających popełnienie błędów oraz zaniedbania personelu (w krytycznym momencie maszyna jest wyłączana, a tym samym chroniona przed awarią). Rapid dzięki bardzo wydajnej sprężarce przeznaczony jest do większych punktów lodziarskich.

DuoMax stanowi połączenie dwóch niezależnie pracujących maszyn. W zależności od zapotrzebowania można korzystać z obu sekcji lub tylko z jednej, czyli oferować klientom lody wyłącznie w jednym smaku. Takie energooszczędne rozwiązanie ma sens zwłaszcza wtedy, gdy sprzedaż odbywa się podczas tzw. okresów martwych – wyjaśnia producent maszyny. Dodaje też, że automat umożliwia w tym samym czasie wyrabianie lodów różnych producentów, o różnych parametrach i recepturach (np. lody mleczne i sorbety). Każdy cylinder w DuoMax ma swój własny system chłodniczy, a każdy świder własny silnik.

Do małych i średniej wielkości lodziarni zainteresowanych klasycznymi rozwiązaniami technicznymi dedykowany jest automat Basic R16, zaś do barów i restauracji nablatowa maszyna R18. Co ciekawe, to niewielkie urządzenie wyposażone w dwa cylindry jest wyjątkowo elastyczne, gdyż pozwala na produkcję lodów twardych oraz kremowych – informuje Liron Polska.

O importowanych maszynach Electro Freeze, Taylor czy Stoelting, a także o tegorocznych nowościach w segmencie automatów do lodów twardych przeczytacie w marcowym numerze miesięcznika Bake & Sweet

Artykuł z Bake & Sweet, luty 2019