Jedna maszyna, a tak wiele słodyczy

Jedna maszyna, a tak wiele słodyczy

Polscy konsumenci lubią zarówno drobne wypieki o prostych formach, często przypominające produkty domowej roboty, jak też wielobarwne i wielosmakowe ciastka z galaretką lub bez, polane czekoladą, obsypane cukrem itp.

Jak już nieraz pisaliśmy w naszym miesięczniku, o popularności drobnych wyrobów cukierniczych najlepiej świadczy rosnąca liczba cukierni, w których rusza produkcja tych wyrobów, a także stale udoskonalany park maszyn niezbędnych do produkcji, jedno-, dwu-, trzykolorowych produktów o wymyślnych kształtach.

Baby-Maxdrop 400

Ta maszyna polskiej firmy Hasborg pomimo swoich niewielkich rozmiarów może wykonać pracę za kilku wykwalifikowanych cukierników – zapewnia producent urządzenia, które adresowane jest przede wszystkim dla małych cukierni i piekarni, a także dla firm z sektora HoReCa. Niewielkie gabaryty urządzenia, połączone z prostą intuicyjną obsługą, pozwalają na uruchomienie produkcji ciastek nawet w małych pomieszczeniach. Maszyna, dzięki hermetycznej głowicy, pozwala na pracę zarówno z ciastami twardymi, jak też półpłynnymi. Ma możliwość stosowania wymiennych końcówek mosiężnych i plastikowych z różnymi wzorami. Wyposażona została w precyzyjny układ podnoszenia stołu, oparty na mimośrodzie. Sterowanie maszyną odbywa się za pośrednictwem panelu wyposażonego w zabudowany wyświetlacz PLC, umożliwiający wybór programu operacyjnego, wprowadzenie i korygowanie parametrów określających kształt, liczbę i sposób wytwarzania produktów. Oprócz produkcji ciastek kruchych o różnych kształtach, bezów, eklerów, groszka i słomki ptysiowej Baby-Maxdrop 400 pozwala także na wylewanie biszkoptowych blatów, dozowanie muffin, wyrób maczków, makaroników i kokosanek. Całkiem sporo, jak na maszynę o długości niespełna 1 m, wysokości 74 cm i szerokości zaledwie 69 cm.

Triomax III

Uniwersalną, wysokiej klasy maszyną do produkcji ciasteczek jest Triomax III wyposażony w trzy głowice z wałkami ze stali nierdzewnej. Doskonale sprawdza się przy produkcji zarówno wyrobów jedno-, dwu- i trzykolorowych, jak również z nadzieniem, z górną dekoracją, ciętych struną, gilotyną oraz odcinanych migawką. Również ta maszyna przystosowana została do pracy z ciastami o różnych konsystencjach – można na niej produkować zarówno kruche wyroby, ciastka parzone, muffiny (np. z nadzieniem i kawałkami owoców), ciastka bezowe, niektóre rodzaje piernika, a także blaty biszkoptowe. Triomax ma specjalne wałki o zwiększonej średnicy (115 mm), które dzięki temu mogą kręcić się wolnej, co w efekcie chroni przed zaciąganiem ciasta. Wałki są odpowiednio łożyskowane, aby zminimalizować tarcie, a tym samym zapobiec rozgrzewaniu się ciasta. Maszyna zaopatrzona została także w listwy i matryce z odpowiednio wyfrezowanym prowadzeniem ciasta, dzięki czemu precyzyjniej przechodzi ono do końcówek formujących.

Elektroniczne sterowanie automatem odbywa się za pomocą prostego i przyjaznego w obsłudze panelu dotykowego z wielojęzycznym menu, który umożliwia m.in. wprowadzanie własnych receptur i zapisywanie na karcie SD.

Triomax III posiada dwukolumnowy system podnoszenia stołu wykonany na zasadzie mimośrodów. Nie wymaga on żadnego smarowania, pracuje lekko i jest bezawaryjnie – zapewnia firma Hasborg dodając, iż cyfrowa regulacja podnoszenia i opuszczania stołu umożliwia produkcję ciastek o różnej wysokości – od 1 do 10 cm.

Chociaż na topie są ciastka robione ręcznie, to nie maleje zapotrzebowanie na specjalistyczne, półprzemysłowe maszyny przeznaczone do formowania drobnych wypieków. Zwłaszcza, że nowoczesne multidropy pozwalają produkować takie ciasteczka, których ręczny wyrób jest zbyt pracochłonny, aby był opłacalny.

Quatromax

Swoistą wizytówką firmy Hasborg, która może się pochwalić ponad 20-letnim doświadczeniem w konstruowaniu różnych maszyn do formowania i dekorowania drobnych ciasteczek, jest jedyne w swojej klasie 4-zbiornikowe urządzenie Quatromax z innowacyjną listwą. Pozwala ono produkować bardzo szeroką gamę wyrobów o różnych kształtach i długościach, np.: dwukolorowych z dwoma rodzajami nadzienia, dwukolorowych z nadzieniem w środku i dekoracją od góry, trzykolorowych, ciętych struną, blatów biszkoptowych, ciętych gilotyną z dwoma rodzajami nadzienia, nadziewanych i odcinanych migawką. W tym celu maszyna wyposażona została w cztery głowice, z czego dwie są na ciasto (np. ciemne i jasne) i dwie na nadzienie (np. krem i marmolada lub dwa kolory marmolady). Quatromax może pracować z ciastami kruchymi, parzonymi, piernikowymi, biszkoptowymi, bezowymi. Może też produkować popularne muffiny z nadzieniem i kawałkami owoców.

Maszyna, oprócz czterech wspomnianych innowacyjnych hermetycznych głowic z osobną, płynną regulacją prędkości, może być także wyposażona w potrójną głowicę wykonaną z jednej bryły, co zapewnia jej sztywność podczas pracy. Głowica ta jest łożyskowana, dzięki czemu nie rozgrzewa dozowanego ciasta. Z kolei dla zredukowania ciśnienia w głowicy zastosowano listwy i matryce ze specjalnym wyfrezowanym prowadzeniem ciasta, dzięki czemu przechodzi ono precyzyjniej do końcówek formujących. Nie bez znaczenia dla pracy maszyny są też unikalne serwonapędy, które mają za zadanie zwiększyć szybkość, żywotność i precyzję pracy podzespołów.

Domina

To wspólna nazwa dla kilku różnych multidropów produkowanych przez firmę Intertech. Jedne są dedykowane dla profesjonalistów, z innych mogą korzystać nowicjusze.

Najmniejszą konstrukcją jest Domina iTD, ale pomimo zminimalizowania gabarytów tej maszyny, nie ograniczono jej możliwości produkcyjnych – zapewnia producent z Krakowa. Podkreśla on, że funkcjonalny design pozwala na zainstalowanie automatu na stołach o małych powierzchniach roboczych, przez co daje możliwość zmechanizowania produkcji w niewielkich cukierniach i zakładach gastronomicznych. Maszynę można wyposażyć w różne końcówki (proste gładkie, ekscentryczne gładkie, ząbkowane), co pozwala rozszerzyć zakres produkowanego asortymentu. Z kolei użycie odpowiedniej matrycy zapewnia produkcję blatów biszkoptowych, np. do rolad.

Innym rozwiązaniem jest Domina i. W tej maszynie do produkcji drobnych wyrobów cukierniczych zastosowano wielofunkcyjną głowicę pozwalającą na pracę praktycznie z każdym rodzajem ciasta – od półpłynnych do bardzo twardych. Konstrukcja mechaniczna, szeroki wybór matryc i końcówek oraz komputerowe sterowanie umożliwiają produkcję zróżnicowanej gamy wyrobów – zapewnia firma Intertech. Sterownik PLC z dużym panelem dotykowym pozwala zapamiętać nawet 100 programów, przy czym programowanie jest łatwe (również w trybie automatycznym), parametry wyrobów można swobodnie zmieniać, a ustawienie nowego wzoru ciastka zajmuje niewiele czasu. Wspomniany automat występuje w kilku wersjach różniących się szerokością blachy, obrotem końcówek, cięciem struną.

Podobne możliwości produkcji ciasteczek daje multidrop Domina i+, który dodatkowo został wyposażony w automatyczną regulację i kontrolę wysokości stołu.

Trzecią generacją maszyn z serii Domina są automaty Domina EVO, które, dzięki zwiększonej wydajności produkcyjnej, znajdują zastosowanie w dużych cukierniach i piekarniach, gdzie ciasteczka produkowane są na skalę półprzemysłową. Model ten ma m.in. możliwość formowania ciastek piętrowych.

Ultra ML900 3D

Ten automat polskiej firmy Enigma wyposażony został w unikatowy program, umożliwiający wykonywanie przestrzennych znaków graficznych, liter, figur geometrycznych, takich jak trójkąty, elipsy, kwadraty, zygzaki. Elektroniczne sterowanie maszyną zapewnia płynną regulację różnych parametrów pracy: kąta obrotu dysz, obrotów wałków w głowicy, podnoszenia stołu, przesuwania blach, częstotliwości cięcia struną.

Jednogłowicowa, uniwersalna Ultra ML900 3D z powodzeniem może produkować szeroką gamę ciastek o różnych kształtach i formach, a dodatkowo także blaty biszkoptowe i muffiny. Automat współpracuje z ciastami: kruchym, bezowym, biszkoptowym, parzonym, miękkim piernikowym.

Magic MB 2S 3D

Zaawansowanym technologicznie urządzeniem jest uniwersalna, w pełni sterowana komputerowo, 2-głowicowa Magic MB 2S 3D, która pozwala na precyzyjne ustawienie różnych parametrów produkcji. Oprócz wyrobu ciastek 2-kolorowych maszyna może wykonywać ciastka jednokolorowe nadziewane przystosowanymi do zapiekania masami, kremami lub marmoladą. Jak zapewnia producent maszyny jest ona przydatna także przy produkcji stefanek, piegusków, piramidek oraz cupcake’ów. Z kolei już po wypieku ciastek automat można wykorzystać jako dekoratorkę.

Jeszcze więcej możliwości produkcyjnych daje Magic MB 4S 3D, który dzięki zastosowaniu czterech głowic dozujących pozwala na jednoczesne formowanie, nadziewanie i dekorowanie niemal wszystkich drobnych wyrobów cukierniczych – począwszy od prostych ciastek jednokolorowych, aż po 2-kolorowe z nadzieniem lub 3-kolorowe. Co ciekawe, maszyna w tym samym czasie może produkować dwa różne rodzaje wyrobów.

Oba urządzenia, podobnie jak wspomniana wcześniej maszyna Ultra ML900 3D, mogą produkować wyroby o dowolnym kształcie przestrzennym, jak też mogą pracować w tzw. trybie standardowym (takim, jaki oferują wszyscy producenci urządzeń cukierniczych).

Eryka M400S 3D

Maszyną z unikatową zdolnością wykonywania ciasteczek jest Eryka M400S 3D, o której firma Enigma mówi, że to pierwsze na świecie urządzenie dedykowane do małych cukierni, restauracji, hoteli i kawiarni, które dysponuje tak szerokim zakresem możliwości produkcyjnych. Niewielki, jednogłowicowy automat stołowy może pracować, m.in. z ciastem kruchym, bezowym, biszkoptowym, bezglutenowym, bez dodatku cukru, miękkim ciastem piernikowym oraz parzonym, z którego może wykonywać groszek i słomkę ptysiową oraz eklery w różnych rozmiarach. W zależności od potrzeb może mieć listwę do cięcia migawkami lub korzystać z dodatkowej funkcji pneumatycznego cięcia struną.

Opisywane urządzenie – jak zachwala Enigma – jest idealne zwłaszcza dla tych wytwórców, dla których ważne jest zróżnicowanie asortymentu i możliwość produkowania go na niewielką skalę.

Tago 600

Delfin to włoska firma, która od dwóch dekad specjalizuje się w poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych i produkcji maszyn do ciastek. Jej urządzenia dostępne są w naszym kraju za pośrednictwem wyłącznego przedstawiciela, firmy Irpol. W jej ofercie znajdziemy, m.in. maszynę Tago 600 z podwójną głowicą i dwoma zasobnikami, dzięki którym możliwa jest kombinacja dozowania dwóch różnych ciast. Intuicyjne sterowanie pracą urządzenia za pośrednictwem panelu dotykowego umożliwia, m.in. zapisanie w pamięci komputerowej do 99 programów produkcyjnych. Automat ma regulowaną prędkość i czas obrotu wałków wraz z cyklem odwróconego obrotu, co zapobiega przed skapywaniem produktu. Automatyczne dozowanie blach na koniec cyklu dozowania ułatwia odrywanie się ciasta, a elektroniczna regulacja położenia blachy oraz jej obniżanie i powrót w fazie dozowania ułatwia produkcję ciastek wielowarstwowych. Na standardowym wyposażeniu jest wysokowydajny zespół cięcia struną.

Jucar 600

Ta maszyna firmy Delfin w zależności od konfiguracji może produkować ciasteczka o różnych kształtach i wielkości z maksymalną wydajnością do 25 taktów na minutę. Także ten multidrop pozwala na produkcję tzw. ciastek piramidalnych. Jucar 600 zaopatrzony jest w zespół dozujący Galileo, który przystosowany jest do automatycznej synchronizacji z linią produkcyjną. Za pomocą 9 dozowników z dyszami zsynchronizowanymi z przesuwem blachy, może, m.in. dozować marmoladę oraz inne dekoracje płynne i półpłynne na powierzchni utworzonych ciastek.

Dodajmy, że oba włoskie automaty wyposażone są w kółka, co zapewnia ich mobilność i łatwe przemieszczanie po zakładzie piekarsko-cukierniczym.