Mokry kęs między pasami

Mokry kęs między pasami

Zaokrąglarki stożkowe stanowią podstawowe wyposażenie wszystkich zakładów piekarskich – od małych do półprzemysłowych. To z pewnością najpopularniejsze konstrukcje dedykowane do formowania kęsów ciasta. Znacznie mniej popularne są zaokrąglarki taśmowe (pasowe). Ich przewagą nad stożkami jest możliwość obróbki ciast żytnich, a także o dużej zawartości wody.

Do takich urządzeń należy m.in. Superba Komplet niemieckiej firmy WP Kemper (w ofercie warszawskiej spółki HERT). To kombinowane urządzenie pełni zarówno rolę wydłużarki, jak też zaokrąglarki do chleba. Maszyna o zakresie wagowym kęsów od 500 g do 2 kg ma wydajność od 600 do nawet 2000 szt./h. Oprócz pracy z ciastami żytnimi i żytnio-pszennymi pozwala także na obróbkę pieczywa pszennego o średniej konsystencji.

Producent Superby Kompletz wielu zalet tej maszyny wymienia m.in. optymalną długość zaokrąglania (2,5 m) oraz równomierny efekt tego procesu. To proste w obsłudze urządzenie pozwala tak ustawić zakończenia zaokrąglarki, aby otrzymać kęs o okrągłym kształcie. Ciasto z powodzeniem można dozować na zaokrąglarkę bezpośrednio z dzielarki. Aby maksymalnie usprawnić pracę konstruktorzy zastosowali szybkozamykacz do wymiany taśm zaokrąglających. W standardzie maszyna wyposażona została w mechaniczny i elektroniczny posypywacz mąki, zestaw klinów z tworzywa sztucznego i matę do zaokrąglania z regulowaną deską dociskową. Wyposażeniem dodatkowym są m.in. blachy do zbierania mąki oraz wałek przyspieszający (stożek prowadzący) przy konfiguracji urządzenia pod kątem.

Do obróbki luźnego, klejącego ciasta szczególnie zalecane są holenderskie zaokrąglarki taśmowe Benier VBO i Benier VBO HDS. Pierwotnie opracowane do produkcji chleba żytniego w obecnej wersji nadają się również do ciast pszennych, zarezerwowanych w przeszłości dla zaokrąglarek stożkowych, oraz pszennych i mieszanych o dużej zawartości wody z długą garą w kotle.

Taśmy mają pełną regulację odstępu, tak aby dostosować je do masy i objętości wygarowanych kęsów ciasta. Inaczej niż w starych rozwiązaniach nie tworzą kształtu „V”, ale są tak wyprofilowane, aby zbliżyć otrzymywany kształt do tego uzyskiwanego na stożku. Z tą różnicą, że zaokrąglarki taśmowe z serii VBO poradzą sobie nawet z bardzo luźnym, klejącym ciastem i to zarówno pszennym, mieszanym, jak i żytnim.

Zaokrąglarki taśmowe Benier VBO-200 i VBO-300 o długości pasów odpowiednio 2 i 3 m wyposażone są w posypywacz mąki, sterowany fotokomórką, po to aby mąka trafiała na formowane ciasto. Zaokrąglarki Benier VBO w wersji HDS mają system szybkiego wypinania taśm na „klik” do ich czyszczenia. Podobnie szybko taśmy zakłada się z powrotem na maszynę. Urządzenia na polskim rynku oferuje firma Nurkowski.

Podobne zastosowanie w zakładach piekarskich ma importowana przez firmę Italmarco zaokrąglarka pasowa Toos R słoweńskiej firmy Gostol przeznaczona do pracy z ciastami mieszanymi o przeważającej zawartości mąki żytniej powyżej wydajności do 160 TA. Również ta konstrukcja składa się z dwóch przeciwbieżnie pracujących taśm wykonanych ze specjalnych materiałów zapobiegających przywieraniu ciasta. Dla dodatkowego zabezpieczenia przez przyklejaniem się kęsów w maszynie zamontowany jest jeden posypywacz mąki umiejscowiony nad taśmami na wlocie wydłużarki (opcjonalnie może być zamontowany dodatkowy moduł posypujący).

Taśmy ustawione są względem siebie w formie litery „V”, co w efekcie zapewnia optymalne zaokrąglenie obrabianych kęsów – wyjaśnia dystrybutor. Dla lepszej kontroli intensywności formowania prędkości przesuwania się taśm są precyzyjnie regulowane. Odpowiednio do wagi zaokrąglanych kawałków ciasta ustawić można także odległość pomiędzy taśmami.

Urządzenie Toos R jest wyposażone w kółka, dzięki czemu można je swobodnie przestawiać po całym zakładzie produkcyjnym. Regulowana wysokość pracy zaokrąglarki ułatwia jej synchronizację z automatycznymi liniami do chleba.

Ręczną regulację przestrzeni pomiędzy taśmami oraz posypywacz mąki znajdziemy także w maszynie hiszpańskiej firmy Ciberpan.Jej urządzenie taśmowe przeznaczone do zaokrąglania kęsów ciasta z zawartością wody pomiędzy 65-90 l na każde 100 kg mąki, może pracować z wydajnością do 2400 szt./h. Zapewnia ono staranną obróbkę kęsów o wadze od 300 g do 1,4 kg, a stopień ich zaokrąglania uzależniony jest od ustawienia prędkości przesuwu taśm. Maszynę znajdziemy w ofercie firmy GUZ.

Hiszpański rodowód ma też zaokrąglarka pasowa marki F Mendoza dedykowana m.in. do ciasta zawierającego od 62 do 85 % wody. Przedział wagowy kęsów wynosi od 80 g do 1,2 kg. Mechanizm działania tej maszyny nie różni się od innych opisywanych wcześniej rozwiązań – kulisty kształt nadają ciastku dwa filcowe pasy napędzane niezależnymi silnikami elektrycznymi o mocy 0,75 kW. Taśmy poruszają się w przeciwnych kierunkach i z różną prędkością. Mają też prosty (a tym samym niezawodny), ręcznie regulowany mechanizm odpowiedzialny za rozstawienie pasów na pożądaną odległość. Także w tej maszynie, którą w naszym kraju oferuje firma Bakepan, proces obróbki tzw. trudnych ciast jest na tyle delikatny, że przypomina pracę ludzkich rąk.

Artykuł z Bake & Sweet, luty 2018