Papier powlekany silikonem

Papier powlekany silikonem

Papier jest bardzo przydatny zarówno podczas przygotowywania ciasta do wypieków, jak też podczas samego pieczenia. Oczywiście pod warunkiem, że jest do tego przeznaczony.

Silikon, podobnie jak wiele wynalazków, odkryto zupełnie przypadkowo. W latach 50. ubiegłego wieku nic nie zapowiadało, że znajdzie on zastosowanie w przemyśle spożywczym. Obecnie dla niektórych piekarzy i cukierników wydaje się wręcz niezastąpiony. Do pieczenia najczęściej używa się go zwłaszcza w postaci odpowiednich form, mat, a także silikonowanego papieru. Ten ostatni – jak twierdzą niektórzy producenci – może być wykorzystywany kilka razy. Później zaczyna tracić swoje właściwości.

Ogromną, jeśli nie największą zaletą silikonu jest to, że nie trzeba go natłuszczać. Uproszczone jest też samo mycie form i mat. Minusem jest z kolei fakt, iż na silikonowanym papierze nie można niczego wykrawać, gdyż ostrze noża może uszkodzić delikatną powłokę i pozbawić ją cech typowych dla tego tworzywa.

Specjalistyczny papier obustronnie pokryty silikonem oferuje na polskim rynku całkiem sporo firm. Piekarze, cukiernicy i gastronomowie mogą korzystać np. z cieńszych papierów o gramaturze 40 g przystosowanych do pieczenia w temperaturze maksymalnie 220°C lub z grubszych i bardziej odpornych termicznie. Nieco inne parametry mają papiery dedykowane do pieczenia w warunkach domowych, które zazwyczaj tracą swoje właściwości w temperaturach przekraczających 200°C. Bez względu na to, czy papier pokryty silikonem dedykowany jest dla profesjonalistów czy też dla gospodyń domowych, to oprócz odporności na wysokie temperatury panujące w piecach lub piekarnikach gazowych i elektrycznych zachowują swoje cechy także znacznie poniżej 0ºC. Są odporne na działanie wody. Nie przyklejają się i nie brudzą. Zwykle wykonuje się je z wysokiej jakości celulozy, nie wybielonej chemicznie, zaś antyadhezyjną powłokę stanowią silikony fizjologicznie obojętne.

W zależności od potrzeb zastosowania różne są formaty wspomnianych papierów do pieczenia. Na rynku zaopatrzenia dla profesjonalistów jest on oferowany w postaci dużych rolek i odpowiednio wielkich arkuszy o wymiarach dopasowanych do standardowych blach używanych na co dzień w zakładach produkcyjnych. Z kolei dla potrzeb domowych (dla detalistów) papier sprzedaje się w rolkach lub w arkuszach o szerokościach zaledwie ok. 30 cm, co dyskredytuje te silikonowane akcesoria w oczach zawodowych cukierników i piekarzy.

Artykuł z Bake & Sweet, kwiecień 2019