Wysoka cena za oszczerstwa

Wysoka cena za oszczerstwa

Wielomilionowe odszkodowanie otrzyma piekarnia Gibson’s Bakery z amerykańskiego miasteczka Oberlin. Została ona niesłusznie oskarżona o rasizm, a 11 milionów dolarów wypłaci jej lokalna uczelnia, która zupełnie niepotrzebnie zaangażowała się w kampanię skierowaną przeciwko właścicielom firmy.

Wyrokiem sądu odszkodowanie za bezpodstawne oskarżenia pod adresem właścicieli piekarni pokrywają straty finansowe, jakie ponieśli oni przez ostatnie dwa lata.

Sprawa zaczęła się w 2016 roku, kiedy w piekarni przyłapano na kradzieży kilku czarnoskórych studentów Ohio’s Oberlin College. Jeden z nich w dodatku próbował oszukać sprzedawców, chcąc kupić alkohol na fałszywy dowód tożsamości. Kiedy pracownik sklepu z pieczywem zainterweniował, został pobity przez złodziei. Napastnicy zostali aresztowani przez policję, a prokurator przedstawił im zarzuty. Problem pojawił się, gdy władze uczelni oskarżyły piekarzy o rasizm, a pod ich sklepem studenci systematycznie organizowali pikiety i demonstracje. W te działania bezpośrednio zaangażowała się uczelnia, w której studiowali złodzieje, a nawet jej dziekan. W czasie oszczerczej kampanii rodzinna firma o 130-letniej tradycji omal nie musiała ogłosić upadłości.

Dodatkowo uczelnia musi pokryć honoraria adwokatów, którzy reprezentowali piekarzy, a ci wycenili swoje usługi na ponad 6 milionów dolarów.