Mimo podwyżek cen pieczywa jest ryzyko, że niezbyt wysokie marże producentów ulegną dalszemu obniżeniu, stawiając część firm na granicy opłacalności – czytamy w raporcie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Z pewnością może się to odbić na ich płynności finansowej i zdolności do regulowania faktur oraz rat kredytowych. Obecnie jednak, jak wynika z danych BIG InfoMonitor oraz BIK, 6,6 % firm piekarniczych ma problemy płatnicze.
Według wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, branża piekarnicza, mimo różnego rodzaju trudności, prezentuje się bardzo dobrze. 58 % firm deklaruje, że jest w dobrej kondycji finansowej, a ponad 20 % zapewnia, że w silnej. Do słabej i złej przyznaje się niecałe 21 % badanych przedsiębiorstw.
Ze wspomnianego raportu wynika, że łączne przeterminowane zadłużenie firm z branży piekarniczej na koniec pierwszego półrocza wyniosło ok. 112 mln zł. W ciągu minionych 12 wzrosło o ponad 7 %. W tym samym okresie w całej gospodarce zaległe płatności przedsiębiorstw opóźnione o co najmniej 30 dni i na kwotę minimum 500 zł powiększyły się o ponad 9 %.
Zdaniem autorów raportu fakt, że piekarnie dobrze sobie radzą, to efekt zmiany strategii działania. Producenci w dużej części stawiają na jakość, korzystają z tradycyjnych receptur, coraz chętniej sięgają po ziarna i zboża znane przed laty, eksperymentują ze składnikami warzywnymi, owocami, ziołami i przyprawami, a także mąkami nie zbożowymi. Wpływ na dobre wyniki branży ma także dynamiczny wzrost eksportu pieczywa i wyrobów ciastkarskich, jednak trzeba zaznaczyć, że za granice wysyła się głównie wyroby mrożone.
Artykuł z Bake & Sweet, październik 2018