Warto po niego sięgnąć przy produkcji tortów czy serników. Świetnie nadaje się do smarowania blatów, do wypełniania drobnych babeczek, rurek oraz dekorowania różnych wypieków. Można nim przekładać wafle i kruche ciasteczka. Mowa o kajmaku.
Ten niepowtarzalny przysmak początkowo wytwarzany był jedynie z cukru i słodkiej śmietanki. Na polskich stołach pojawił się w XVIII wieku i uważano go za produkt luksusowy, gdyż w tamtym okresie cukier nie należał do surowców powszechnie dostępnych. Dopiero w latach 50. XX wieku (prawdopodobnie dzięki spadkowi cen cukru) kajmak rozpowszechnił się w naszym kraju, a do jego wyrobu zaczęto dodatkowo używać tłuszczu, wanilii i czekolady, zaś śmietankę zastąpiono mlekiem.
Liderem wśród polskich wytwórców kajmaku jest niewątpliwie firma Polder, która od lat specjalizuje się głównie w produkcji mlecznych kremów, m.in. dla przemysłu i rzemiosła cukierniczego oraz lodziarskiego.
Jej Kajmak Klasyczny to ciemnobrązowa, gęsta masa przygotowana na bazie mleka, cukru i tłuszczu roślinnego, którą można stosować po podgrzaniu w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej. Masa przez długi czas zachowuje nadany kształt, co pozwala jej używać m.in. do dekorowania ciast. Kajmak można łączyć z masłem, bitą śmietaną, białym serem, bakaliami czy lodami.
Rzadszy, jaśniejszy i łagodniejszy w smaku jest Kajmak Kremowy, którego konsystencja pozwala na użycie bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Łatwa w smarowaniu słodka masa doskonale nadaje się do przekładania ciast i nadziewania babeczek – wymienia producent. Podobne właściwości ma Kajmak Krówka – tej masy również nie trzeba podgrzewać przed aplikowaniem.
Polder w ofercie ma także miękki Kajmak Luksusowy, który z uwagi na dobre zachowanie się w niskich temperaturach, polecany jest m.in. jako variegato do lodów. Do lodów, deserów, niektórych ciastek i bitej śmietany można używać również gęstego, ciągnącego się kajmaku o ciemnej konsystencji, z receptury którego całkowicie wyeliminowano tłuszcz roślinny. Ten produkt oferowany jest pod nazwą Toffi Argentyńskie. Z kolei na koneserów mocniejszych smaków czeka Kajmak z Alkoholem gotowy do bezpośredniego użycia.
Wysokiej jakości karmelizowany Kajmak Klasyczny Excellent o charakterystycznym, mlecznym smaku i zapachu z nutą toffi poleca cukiernikom firma Helios Food. Jak zapewnia producent tej słodkiej masy przygotowywana ona jest w oparciu o tradycyjną recepturę i pozbawiona jest dodatkowych tłuszczów oraz konserwantów.
W tradycyjny sposób produkuje się kajmak także w Zeelandii. Firma ta podkreśla, że jej wyrób przygotowany na bazie cukru i mleka, wyróżnia się m.in. plastyczną konsystencją, co ułatwia stosowanie jej do różnych wyrobów cukierniczych. Duże możliwości zastosowania kajmaku w codziennej produkcji ciastkarskiej wynikają także z faktu, iż kajmak ten można bez problemów łączyć ze śmietaną oraz z różnymi innymi masami.
Najnowszy na polskim rynku w tym segmencie produktów jest Kajmak firmy Vortumnus, który pojawił się w sprzedaży w ubiegłym roku. Gęstą, plastyczną masę o aksamitnej strukturze oraz mleczno-karmelowym smaku otrzymuje się poprzez długie gotowanie mleka z cukrem i tłuszczem – informuje producent dodając, że kajmak jest szybki w zastosowaniu i nadaje się również do formowania z worka.
Od 10 lat kajmak jest wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego oraz na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. P
Artykuł z Bake & Sweet, luty 2019