Bita śmietana, ale bez mleka

Bita śmietana, ale bez mleka

Czy przygotowując ciastka, torty lub desery z kremami na bazie bitej śmietany można całkowicie wykluczyć produkty mleczne? Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy sięgnąć po tzw. śmietany roślinne – w pełni wegańskie i akceptowane przez osoby z nietolerancją laktozy

Kolejny raz na łamach Bake & Sweet przyglądamy się kremom na bazie tłuszczów roślinnych, które doskonale zastępują naturalną bitą śmietanę i świetnie wpisują się w najnowsze światowe trendy na wyroby cukiernicze pozbawione składników zwierzęcych. Ponadto ich zaletą jest fakt, że pozbawione są laktozy, z trawieniem której sporo osób ma problem. Tacy konsumenci zmuszeni są, aby unikać ciast i tortów z dodatkiem prawdziwej śmietany. A jest ich całkiem sporo. Szacuje się, że na nietolerancję laktozy cierpi ok. 30 % Polaków. Na szczęście jest dla nich alternatywa w postaci specjalistycznych półproduktów do przygotowania kremów, które do złudzenie imitują prawdziwą bitą śmietanę.
W ofercie firmy KOMPLET Polska znaleźć można dwa tego typu produkty. KOMPLET Krem Finezja (na zdjęciu) pozwala podczas ubijania uzyskać dużą objętość i puszystość. Ten delikatny krem o waniliowym smaku jest łatwy i szybki w przygotowaniu, gdyż wystarczy go zmieszać z wodą. Można go bezpiecznie łączyć z innymi komponentami smakowymi i barwiącymi, z owocami czy alkoholem.
KOMPLET Krem Volu to również super lekki, puszysty produkt o delikatnie słodkim smaku przeznaczony do wypełnień. Także ten krem jest łatwy w przygotowaniu – też w wysokiej temperaturze otoczenia. Może być użyty jako baza do przygotowania kremów z dodatkiem m.in. alkoholu lub różnych past smakowych. W dowolnej ilości można dodawać cukier. Co istotne, stosując ten krem do wypełnień drobnych wypieków nie trzeba go dodatkowo usztywniać. W przypadku produkcji tortów i ciastek tortowych wymagane jest jednak dodanie żelatyny lub stabilizatora do śmietany, co m.in. pozwala uzyskać odporność na zamrażanie. Wielofunkcyjny KOMPLET Krem Volu może być stosowany nie tylko tam, gdzie użycie naturalnej bitej śmietany jest niewskazane ze względu na jej zwierzęce pochodzenie, ale także w zakładach, w których panują trudne warunki magazynowe.
Kilka kremów typu bita śmietana proponuje cukiernikom firma Zeelandia. Bio Bianca to produkt o smaku śmietankowym, który wykorzystywany może być do nadzień, dekoracji i deserów. Po ubiciu proszku z wodą uzyskuje się lekką, delikatną i puszystą masę. Krem zapewniający duży przyrost objętości można bezpiecznie schładzać i zamrażać. Jest on trwały także w temperaturze pokojowej, w której zachowuje odpowiednie cechy nawet przez kilka dni. Można go stosować w wielu kombinacjach z aromatami, galaretkami, owocami, kawą, kakao, stabilizatorami do śmietany oraz kremami budyniowymi.
Bardzo podobnym produktem jest Bianca Cremo, który od Bio Bianca różni się konsystencją (jest bardziej puszysty) oraz bardziej naturalnym smakiem śmietankowo-waniliowym. Ten jedwabisty krem o śnieżnobiałej barwie cechuje duży przyrost objętości podczas ubijania. Nie wymaga dodawania oleju, a mimo to nadaje się do dłuższego przechowywania – nie pęka i nie zmienia koloru. Bardzo dobrze zachowuje się podczas mrożenia, nie traci objętości po rozmrożeniu. Biancę Cremo także można łączyć z różnymi innymi dodatkami, m.in. pastami smakowymi, barwnikami czy aromatami.
Wysokiej jakości zamiennikiem bitej śmietany stworzonym na bazie tłuszczów roślinnych jest Rosette. Aby ułatwić i przyspieszyć produkcję wyrobów cukierniczych produkt ten występuje w postaci płynnej, a więc nie trzeba go mieszać z wodą. Wystarczy z kartonu UHT odlać potrzebną ilość kremu i ubić go. W efekcie otrzymuje się delikatną i puszystą masę do nadziewania, przygotowania dekoracji oraz najróżniejszych deserów cukierniczych. Krem długo zachowuje właściwą konsystencję, nie puszcza wody, nie żółknie, można go zamrażać – wymienia producent.
W formie płynnej występuje także KEN Presto – stabilny krem, który stanowi roślinny zastępnik bitej śmietany. Z jego zalet firma Zeelandia wymienia m.in.: duży przyrost objętości, trwałą konsystencję, nie obsychanie.
Podobne produkty w formie płynnej (w kartonikach UHT) ma w ofercie firma Master Martini. Jej Decor Up to słodzona śmietana roślinna przeznaczona zarówno do wykwintnych dekoracji cukierniczych, jak również do nadziewania, a także codziennej produkcji różnych kremów, musów, mrożonych deserów, czekoladek itp. Jednym z atutów Decor Up jest jego wysoka wydajność – produkt po ubiciu ponad 3-krotnie zwiększa swoją objętość. Co istotne, w przeciwieństwie do śmietany zwierzęcej może być powtórnie ubijany. Krem charakteryzuje się też trwałością i zachowuje nadaną formę przez długi okres. Cechuje go również wysoka stabilność – nie rozwarstwia się i nie podchodzi wodą. Można go łączyć z różnymi dodatkami, m.in. kawą czy kakao.
Decor Uip to z kolei bardzo ekonomiczna śmietanka, która znajduje zastosowanie zarówno w cukiernictwie, jak też w lodziarstwie. Nadaje się do dekoracji tortów, przekładania ciast oraz przygotowania różnych mrożonych deserów. Można ją łączyć z pastami smakowymi oraz nadzieniami.
Słodkim kremem roślinnym jest także Monna Lisa o śnieżnobiałej barwie oraz elastycznej konsystencji, która pozwala na precyzyjne wykonanie misternych dekoracji tortów okolicznościowych, np. kwiatów, falbanek, koronek. Zapewnia trwałą powierzchnię bez pęknięć, długo utrzymuje puszystą strukturę (nie opada) i wyróżnia się atrakcyjnym śmietanowo-waniliowym smakiem.
Firma Bakels ma w asortymencie wysokiej jakości krem roślinny White Sweet Whip, stanowiący surowiec do produkcji ciast, tortów, deserów, jak również do dekoracji. Ta śmietanka o śnieżnobiałej barwie charakteryzuje się m.in. wysoką stabilnością, co pozwala ją wykorzystać jako bazę do wielu wyrobów cukierniczych. Można ją łączyć ze świeżymi owocami, nadzieniami truflowymi, czekoladą czy budyniem, uzyskując w ten sposób bogatą gamę kremów i musów. Dodajmy, że dzięki technologii utrwalania żywności UHT produkt jest stabilny mikrobiologicznie i bezpieczny w użyciu.
Z kolei firma Credin poleca krem e-Wyśmienia, który z powodzeniem zastępuje bitą śmietanę przy wypełnianiu i dekoracji kremowych ciastek, deserów oraz musów. Z jego zalet producent wymienia: dobre napowietrzenie, stabilność, puszystą konsystencję, śnieżnobiały kolor, śmietankowy smak, możliwość zamrażania i rozmrażania.

Artykuł z Bake & Sweet, maj 2017