Chleby i bułki z dodatkami warzyw są znane w naszym kraju od dawna, jednak przez wiele lat były niedoceniane i uważane za mniej atrakcyjne od „czystych” produktów pszennych. Wraz z trendem, by jadać pieczywo funkcjonalne, konsumenci zaczęli dostrzegać liczne walory znajdujących się w nim dodatków, m.in. pestek dyni.
Rynek zaopatrzenia sektora piekarskiego szybko reaguje na potrzeby konsumentów i równie szybko dostarcza im to czego oczekują. A ponieważ klienci z roku na rok są coraz bardziej wymagający, dlatego też systematycznie powiększa się oferta producentów różnych mieszanek dedykowanych dla piekarzy-rzemieślników oraz średnich i przemysłowych zakładów produkcyjnych. Mają oni obecnie do dyspozycji m.in. znacznie więcej miksów do wyrobu pieczywa dyniowego niż jeszcze kilka lat temu. Można się też spodziewać, że w najbliższych latach sukcesywnie będą się pojawiać kolejne, być może nowatorskie kompozycje chlebowe z dodatkiem dyni. Zanim to jednak nastąpi przypatrzmy się temu, z czego już teraz można korzystać w codziennej produkcji piekarskiej.
W ofercie firmy AKO znajdziemy m.in. Mieszankę Sojowo-Dyniową, któraznajduje zastosowanie przy produkcji drobnego pieczywa typu ciabatta oraz przy wypieku chleba pszenno-żytniego. W obu przypadkach są to produkty, które swój atrakcyjny aromat i smak zawdzięczają dużej ilości ziaren soi oraz pestek dyni. Nie trzeba ich jednak osobno dodawać do ciasta, gdyż ten odpowiednio wyselekcjonowany składnik znajduje się już w mieszance. W koncentracie jest także sproszkowany naturalny słód żytni, który korzystnie wpływa na walory smakowo-zapachowe pieczywa oraz lekko zaciemnia miękisz wypieków.
Barwiące słody jęczmienne są z kolei w mieszance Pieczywo Dyniowe firmy Eco Trade. Ten 50 % koncentrat oprócz ziaren dyni ma także nasiona siemienia lnianego.
Producent z Gliwic ma w ofercie również mieszankę chlebową Karoca z zakwasem żytnim, która oprócz dużej zawartości dyniowych pestek (prawie 11 %) została wzbogacona także grysem marchewkowym. Również w tej kompozycji piekarskiej znalazł się słód jęczmienny i żytni. Z Karocy można produkować zarówno pszenne, jak też żytnie chleby oraz pieczywo drobne.
Kompozycję do produkcji pieczywa pszennego, żytniego oraz mieszanego poleca firma Soreno. W 50 % mieszance Dyniowy, oprócz wysokiej zawartości pestek wspomnianego warzywa, znalazły się również ziarna siemienia lnianego.
Piekarze decydując się na uatrakcyjnienie swojej dotychczasowej oferty o chleby i bułki dyniowe mogą również skorzystać z pełnowartościowej kompozycji Uldo Bosman. Pieczywo to jest wytwarzane z dodatkiem wielu ziaren, w tym całych ziaren dyni będącej bogatym źródłem fitosteroli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu codzienne spożywanie tego pieczywa zapobiega gromadzeniu się w organizmie „złego” cholesterolu i przeciwdziała miażdżycy – informuje producent. Oprócz dyni, w mieszance na bazie mąki pszennej graham, znalazły się też m.in. ziarna żyta, soi i siemienia lnianego.
Tradycyjne, a zarazem oryginalne gatunki ciemnego pieczywa o charakterystycznym, lekko słodowym smaku można produkować korzystając z 25 % Mixu Słodowego z Dynią firmy Zeelandia z odpowiednią kompozycją słodów jęczmiennych, ziarnami słonecznika, płatkami pszennymi i oczywiście pestkami dyni.
Tych ostatnich nie brakuje także w miksie Kornelki dedykowanym do wypieku chleba mieszanego oraz pszennych rogali wieloziarnistych. Oprócz pestek dyni w 50 % koncentracie znajdziemy też nasiona słonecznika oraz inne chrupiące ziarna, których dodatek wpływa na atrakcyjność wypieków, a także podnosi ich walory odżywcze. Zeelandia podpowiada, że z mieszanki można też produkować smaczne i aromatyczne bagietki.
Mocno aromatyczny smak, pożywny i soczysty miękisz, zwięzła struktura i długi okres świeżości to cechy pieczywa wyprodukowanego na bazie mieszanki Chleb Na Dzień – zapewnia jej producent, firma Ireks. Miks z dodatkiem pełnoziarnistej śruty i mąki oraz ziaren oleistych, wśród których oczywiście nie mogło zabraknąć pestek dyni, przeznaczony jest do wypieku gatunkowych chlebów o dużej zawartości błonnika. Może być obrabiany ręcznie lub na liniach produkcyjnych.
Interesującymi produktami są chleby Dyniowe Żyto oraz pszenno-żytni DynioVit firmy Uniferm. Ich receptury powstały na bazie pasty Uniferm FermFresh-Kurbis uzyskanej nie tylko z pestek, ale także z miąższu dyni. Produkt ten, oprócz bochenków, umożliwia rzemieślnikom produkcję także dyniowych bułek o wydłużonym okresie świeżości, który zawdzięczają płatkom ziemniaczanym. Są one jednym ze składników wspomnianej pasty.
Bogaty w pestki dyni jest także skład mieszanki KOMPLET Chleb Marathon 35 firmy KOMPLET Polska. To wysokoenergetyczne pieczywo, stworzone z myślą o osobach aktywnych, zawiera dużo węglowodanów oraz białka. W 35 % miksie znalazły się też kawałki jabłek, które podnoszą walory odżywcze chleba oraz uatrakcyjniają jego smak i aromat. Dodajmy, że Chleb Marathon 35 nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku.
Warto wiedzieć, że mączno-warzywne półprodukty powstają nie tylko dla potrzeb piekarzy, czego najlepszym przykładem jest 100 % mieszanka KOMPLET Dyniowe Soft. Jej użycie pozwala na szybką i powtarzalną produkcję biszkoptowo-tłuszczowego ciasta i spodów, które swój wyjątkowy smak zawdzięczają nie tylko pestkom dyniowym wyczuwalnym w delikatnym miękiszu, ale też dodatkowi oleju dyniowego – jednemu ze składników receptury opracowanej przez technologów KOMPLET Polska.
Nasiona dyni zapobiegają miażdżycy. W ponad 1/3 składają się z oleju zawierającego dużą ilość fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które ograniczają odkładanie się w tkankach złogów cholesterolu.
Artykuł z Bake & Sweet, czerwiec 2018