Gofry przez cały rok

Gofry przez cały rok

Dlaczego Polacy chętniej kupują gofry wiosną i latem, a nie jesienią lub zimą? Przecież nie jest to produkt sezonowy, a raczej całoroczny. W upalne dni może być oferowany z zimną, bitą śmietaną, schłodzonymi owocami i polewami, a nawet dodatkiem lodów, zaś w okresie chłodnych miesięcy ciepłe, świeżo wypieczone gofry z gorącymi polewami skutecznie ogrzeją zmarzniętych konsumentów. Okazuje się jednak, że w naszym kraju pod wieloma względami rządzi tradycja.

Na polskim rynku nie do końca przyjmują się nowe koncepty, jak np. ciemne gofry z ciasta o smaku czekoladowym lub kakaowym czy też gofry zapiekane na patyku. Wciąż z dużym dystansem podchodzimy do gofrów z dodatkiem farszów warzywnych i mięsnych czy wytrawnych wypieków z jajkiem sadzonym. Dla większości rodaków gofry muszą być serwowane na słodko.

Mieszanki

W Polsce gotowe mieszanki produkuje kilka firm, które nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoimi miksami. Od lat nie maleje zapotrzebowanie na te gotowe ciasta, chociaż nie wszystkie nowe komponenty wprowadzane na rynek zyskują aprobatę konsumentów. Nie zawsze to, w co można było się zaopatrzyć jeszcze przed rokiem, jest więc dostępne obecnie.

Zaletami gofrów z gotowych mieszanek są m. in. odpowiednia kruchość oraz konsystencja ciasta, które po wypieczeniu bez problemów odchodzi od formy gofrownicy. Wszystkie komponenty mają też bardzo ważną zaletę: nie wymagają lodówki do przechowywania mleka czy jaj, gdyż surowce te w sproszkowanej postaci już są obecne w miksach.

Proszki do szybkiego i łatwego przygotowania ciasta gofrowego od kilku lat znaleźć można w ofercie firmy AKO. Jej mieszanki Gofry Pomorskie dostępne są w dwóch smakach – z aromatem waniliowym oraz cytrynowym. Dla uzyskania odpowiedniego ciasta miksy wymagają jedynie połączenia z olejem i wodą. Jak informuje producent, odpowiednio dobrane składniki ciasta zapewniają uzyskanie wyrobów gotowych o chrupko-kruchej strukturze oraz delikatnym miękiszu, a w przypadku wyrobu naleśników zapewniają im puszystość i elastyczność.

Hitem w ofercie AKO są Gofry Bąbelkowe. Wymyślone w Hong Kongu różnią się od klasycznych gofrów nie tylko kształtem i formą serwowania. Nieco inny jest także skład ciasta biszkoptowego, które musi odpowiednio wyrosnąć w specjalnej, obrotowej gofrownicy. Poza tym, bezpośrednio po wypieku, gofry takie muszą być na tyle elastyczne, aby nie pękały podczas formowania z nich rożka – niepowtarzalnego kształtu, który wyraźnie odróżnia nowe gofry od tych produktów, które znamy już od lat. Charakterystyczną cechą bubble waffle są też ogromne, wręcz nieograniczone możliwości stosowania najróżniejszych dodatków, a także elementów dekoracyjnych, polew i posypek.

Koncentrat gofrów bąbelkowych znaleźć można także w ofercie firmy Soreno, która zapewnia, że jej mieszanka pozwala wypiekać wyroby o delikatnym smaku, chrupkiej i kruchej strukturze oraz miękkim, puszystym środku. Ciasto jest łatwe i szybkie w przygotowaniu, a samo pieczenie gofrów zajmuje tylko 3 minuty. Oprócz tej mieszanki, koszaliński producent poleca też miks biszkoptowych Gofrów Floryda umożliwiający produkcję wyrobów, które zachowują swoją świeżość długi czas po wypieczeniu. Również ten produkt nie wymaga szczególnego talentu przy przygotowaniu ciasta. Prosta receptura znacznie ogranicza zużycie oleju roślinnego – na 1 kg mieszanki i 1 l wody wystarczy zaledwie ok. 150 g tłuszczu.

Na gofry bąbelkowe jest tego lata tak samo duży popyt jak podczas ubiegłorocznych wakacji, ale nie znaczy to wcale, że wyparły z rynku gofry tradycyjne.

Jednym z producentów tego typu miksów jest firma KOMPLET Polska. Jej 100 % mieszanka KOMPLET Gofry, dzięki odpowiednio dobranym składnikom i dopracowanej recepturze, pozwala wyprodukować delikatne w smaku wypieki o wilgotnym miękiszu i długo zachowujące chrupiącą skórkę (na zdjęciu). Podkreśla też, że są wydajne i łatwe w zrobieniu, a ich receptura nie wymaga dodatku świeżych jaj. A to – jak wiadomo – pozwala wyeliminować ryzyko skażeń mikrobiologicznych. Wspomniana kompozycja cukiernicza przy zastosowaniu odpowiedniej receptury, może być też wykorzystana do produkcji pulchnych racuchów z maślanką i jajami oraz puszystych naleśników.

Do wyrobu gofrów z powodzeniem nadaje się także mieszanka KOMPLET Amerykaner.

Miks przystosowany do wypieku klasycznych gofrów, zarówno tych na słodko jak i na słono, amerykańskich jak też belgijskich proponuje firma Dawn Food. Jej produkt zapewnia uzyskanie wyrobów finalnych o lekkiej i puszystej konsystencji skrywanej pod chrupiącą skórkę. Przygotowanie gofrów z tego miksu jest bajecznie proste, gdyż do proszku wystarczy tylko dodać wodę – informuje producent podkreślając, że mieszanka zawiera tylko naturalne aromaty i jest wolna od konserwantów.

Gofrownice

Produkcja gofrów nie zajmuje wiele miejsca. Dwie, trzy gofrownice z powodzeniem zmieszczą się w każdym sezonowym punkcie sprzedaży lodów, a tym bardziej w cukierni. Nie ma też co się martwić o zasilanie tych urządzeń, gdyż korzystają one z powszechnie dostępnego prądu o napięciu 230 V.

Inwestując w zakup urządzeń do wypieku, koniecznie należy skoncentrować się na sprzęcie profesjonalnym, a więc fabrycznie przystosowanym do ciągłej produkcji. W sezonie wakacyjnym gofrownice pracują bez przerwy po kilkanaście godzin dziennie. Zaopatrzenie się w urządzenia sprzedawane w większości sklepów AGD nie zda egzaminu.

Jednym z czołowym polskich producentów gofrownic gastronomicznych spółka Dezal Plus, która w swojej ofercie ma zarówno sprzęt dla zawodowców, jak też urządzenia do użytku domowego. Jej gofrownice wyposażone zostały w płyty aluminiowe pokryte greblonem – powłoką zabezpieczającą przed przywieraniem. Wyróżniają się one dużą mocą, dzięki czemu mają krótki czas nagrzewania, a co za tym idzie nie ma konieczności ciągłego utrzymywania urządzenia w stanie gotowości. Gdy nie ma klientów, gofrownicę można wyłączyć, a tym samym nie generować niepotrzebnych kosztów wynikających z używania energii elektrycznej.

Innym rodzimym producentem jest firma Torspo-Ostaszewski, która może się pochwalić kilkunastoma modelami urządzeń przystosowanych do produkcji wyrobów różnej wielkości, a także z różną wydajnością.

Artykuł z Bake & Sweet, lipiec-sierpień 2019