Na łamach Bake & Sweet ponownie przypominamy najpopularniejsze piece obrotowe, z których korzystają zarówno polscy rzemieślnicy, jak i większe zakłady piekarsko-cukiernicze. Wszystkie z opisywanych urządzeń to piece zagraniczne, gdyż żaden z rodzimych zakładów niestety nie produkuje obrotówek.
Wśród zalet pieców obrotowych najczęściej wymieniane są niewielka powierzchnia, jaką zajmują w zakładzie produkcyjnym w porównaniu do oferowanej powierzchni wypiekowej, a także ich wysoka energooszczędność przekładająca się na niższe koszty produkcji. Ale najważniejszą z cech obrotówek jest zapewnienie równomiernego wypieku zarówno chlebów i bułek, jak też ciast i ciasteczek – zgodnie zapewniają wszyscy polscy dystrybutorzy pieców sprowadzanych do naszego kraju z Włoch, Niemiec, Szwecji, Luxemburga czy Austrii.
Włoskie
W słonecznej Italii produkcją obrotówek zajmują się m.in. firmy Mondial Forni, Zucchelli i Real Forni.
Pierwsza z nich ma w ofercie nowej generacji piec Techno 2.0 zinnowacyjnym systemem cyrkulacji powietrza BTT, który zapewnia najwyższej jakości wypieki przy maksymalnej oszczędności energii – twierdzi firma Italmarco, polski dystrybutor Mondial Forni. Piec gwarantuje wszechstronność zastosowania, a z uwagi na możliwość pracy z szerokim zakresem temperatur pozwala realizować doskonałe wypieki zarówno produktów świeżych i mrożonych, przy załadunku pełnego wózka, jak i jego części. Zastosowany w nim niespotykany dotąd system przepływu powietrza BTT (Bottom to Top), poprzez jego wznoszenie, pozwala na uzyskanie wypieków o charakterystyce rzemieślniczej. Z kolei zamontowany w piecu nowoczesny zawór Speed Dry umożliwia aż o 70 % szybsze odprowadzenie pary w porównaniu do pieców z tradycyjnymi systemami. W piecu Techno 2.0 zastosowano także podwójny obieg powietrza. System DAF (Double Air Flow) sprawia, że ciepło otacza cały produkt, gwarantując doskonały wypiek także w bardzo krótkim czasie lub w bardzo wysokich temperaturach – informuje producent.
Zaletą obrotówki jest także optymalne zużycie energii w przypadku, gdy piec załadowany jest tylko częściowo. Za efektywne zużycie energii odpowiedzialny jest system OPT (Optimum), który ma istotny wpływ na obniżenie wysokości rachunków. Niskie koszty pracy pieca wynikają także z zastosowania systemu Steamer Control, którego zadaniem jest ciągłe monitorowanie wydajności parownicy. Z kolei urządzenie Hood Control ma za zadanie wychwytywać i sygnalizować nieprawidłowe straty pary, a tym samym zapobiegać negatywnym skutkom mogącym wystąpić w trakcie procesów wypiekowych.
Piec wyposażono w system optymalnego zarządzania pracą wentylatora powietrza w komorze wypiekowej (Dynamic Fan), który pozwala znacząco zredukować kompleksowe koszty związane z eksploatacją pieca – informuje firma Italmarco.
Dla zmniejszenia strat ciepła w drzwiach obrotówki zamontowano specjalne szyby termorefleksyjne, które odbijają ciepło. Użyto również specjalnych uszczelek wykonanych ze stali inox i gumy silikonowej o dużej wytrzymałości na zgniecenia i długiej żywotności, które również mają zapobiegać utracie ciepła z komory wypiekowej.
Piec Mondial Forni Techno 2.0 zaopatrzony został w nowy typ dotykowego panelu sterowania. Be Smart pozwala na jeszcze prostszą i szybszą obsługę pieca, dostarczając wszelkich niezbędnych informacji potrzebnych do sprawnego zarządzania produkcją, w tym m.in. receptury i dane wypiekowe.
Inne rozwiązania zastosowano w obrotówce Rotorfan firmy Zucchelli. Swoją wysoką efektywność cieplną zawdzięcza m.in. konstrukcji komory spalania z potrójnym systemem obiegu spalin. Rozwiązanie to pozwala znacznie zminimalizować straty ciepła, a tym samym koszt zużywanej energii.
Ten uniwersalny piec, znajdujący zastosowanie przy produkcji wszelkiego rodzaju pieczywa oraz wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, sterowany jest przez komputer pozwalający zarządzać 49 programami, przy czym w każdym z nich można ustawić trzy różne temperatury w określonych trzech różnych czasach. Innym wariantem jest sterowanie manualne za pośrednictwem elektro-mechanicznego panelu lub korzystanie z panelu elektronicznego. Piec ma bardzo wydajny i skuteczny system zaparowania zapewniający równomierne rozłożenie wilgoci na wypieku w każdym miejscu wózka – twierdzi producent. Zapewnia on też o w pełni kontrolowanym systemie odprowadzenia nadmiaru wilgoci i oparów z wnętrza obrotówki. Wózek obracany jest dzięki platformie obrotowej, a łagodny podjazd ma piekarzowi umożliwić łatwy wjazd wózkiem wypiekowym do pieca. Dodajmy, że platforma skonstruowana została w sposób umożliwiający wypiek na różnych rodzajach wózków, co jest niezwykle przydatne w piekarniach lub cukierniach wyposażonych w piece różnych producentów.
Firma Zucchelli produkuje piece zarówno elektryczne, jak i z palnikiem gazowym lub na olej opałowy. Najmniejszy z modeli ma powierzchnię wypiekową 3,6 m³, zaś największy 17,3 m³.
W ofercie firmy IBIS, znajdziemy obrotówki Real Forni – włoskiego producenta, który może się pochwalić kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i tradycją w konstruowaniu tego typu urządzeń.
Piece Boss wyróżniają się maksymalną wydajnością, zredukowanymi wymiarami i niskim zużyciem energii – wymienia polski dystrybutor dodając, że te kluczowe cechy pozwalają m.in. zmniejszyć koszty produkcji i poprawić rezultat wypiekanych wyrobów. Urządzenia wyposażone są w dwa potężne wentylatory i wymiennik o potrójnym obiegu oraz trzy warstwy wełny mineralnej zapewniające odpowiednią izolację. Dzięki temu, dla osiągnięcia pożądanej temperatury, wystarczy tylko 50 000 kcal/h.
Piece skonstruowano tak, aby zajmowały stosunkowo mało miejsca w zakładzie produkcyjnym w porównaniu do swojej powierzchni wypiekowej. Boss dostępny jest w trzech wersjach różniących się m.in. ilością półek i ich wymiarami. W zależności od tych parametrów powierzchnia wypiekowa pieców wynosi od 7,7 do 12 m². Wszystkie elementy wymagające kontroli są łatwo dostępne i zostały umiejscowione w przedniej części, co pozwala ustawiać piece obok siebie z tyłem dosuniętym do ściany.
Różnej wielkości są też obrotówki z serii SP – najmniejsza Medio ma 7,7 m² powierzchni wypiekowej, zaś największy model Maxi 17,3 m². W piecach tych zastosowano innowacyjne rozwiązania technologiczne, m.in. wymiennik ciepła z systemem cyrkulacji powietrza. Gwarantuje on wysoką oszczędność pieniędzy i optymalny wypiek różnego rodzaju pieczywa ciemnego, żytniego oraz foremkowego – twierdzi polski dystrybutor obrotówek Real Forni. Do dyspozycji piekarza są dwa rodzaje sterowania: prosty panel z podwójną elektromechaniczną kontrolą w przypadku uszkodzenia lub panel komputerowy z wyświetlaczem LCD do automatycznego pieczenia (100 receptur, po 5 etapów dla każdej). Piece mają m.in. automatyczne urządzenie do podnoszenia wózka, drzwi wykonane z podwójnego płaszcza z dwupunktowym systemem blokującym.
Niemieckie
Termo-olejowy piec obrotowy Vulkan Turbo-Therm firmy HEUFT powstał w odpowiedzi na potrzeby piekarzy, którzy chcieli osiągnąć właściwy proces wypieku o dużej powtarzalności – informuje firma Giko, która jest polskim dystrybutorem pieców niemieckiego producenta. Chodzi m.in. o uzyskanie wyrobów o wilgotnym miękiszu i błyszczącej skórce, które długo będą utrzymywać świeżość.
Ta pierwsza na świecie termo-olejowa obrotówka ogrzewana jest przez specjalnie do tego celu opracowany system wymiany cieplnej TLS. Optymalizuje on wyniki pieczenia, dzięki czemu konieczne jest tylko jedno źródło ciepła, ale też znacznie zwiększa się efektywność energetyczna instalacji termo-olejowej. Nośnikiem ciepła jest syntetyczny termo-olej, który zostaje podgrzany w kotle grzewczym zasilanym palnikiem gazowym lub olejowym. Pompa kotła o wysokiej wydajności transportuje termo-olej rurociągami instalacji pierścieniowej do poszczególnych pieców, gdzie poprzez wymiennik ciepła termo-olej / powietrze przenosi ciepło do pieca i wypiekanych wyrobów. Każdy Vulkan Turbo-Therm posiada własny zawór regulacji temperatury wypieku oraz dwie ogrzewane termo-olejem wytwornice pary umieszczone poza komorą wypiekową i zapewniające intensywne zaparowanie.
Nie tylko najnowsze rozwiązania techniczne cieszą się powodzeniem wśród piekarzy o czym świadczy choćby ponad 50-letnia, nieprzerwana produkcja pieców Rototherm. Z niemieckiej fabryki Werner & Pfleiderer w ciągu minionego pół wieku trafiły one do ponad 8500 zakładów piekarsko-cukierniczych na całym świecie.
Rototherm, który może być ogrzewany gazem, olejem lub energią elektryczną, wyposażony jest w duży wymiennik ciepła zapewniający szybkie uzyskanie pożądanej temperatury. Cechuje go wysoka efektywność wymiany ciepła, wytrzymałość (m.in. nie ulega deformacji) i odporność na przegrzanie.
Wydajność, to cecha kaskadowego systemu zaparowania, którego konstrukcja ma zagwarantować wystarczające ilości odpowiednio nasyconej pary równomiernie rozprowadzonej w całej komorze pieczenia, a tym samym możliwość pieczenia „wsad za wsadem”. W piecu Rototherm za równomierny rozkład pary, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich poziomów, odpowiadają zarówno specyficzny układ jej wtrysku, jak też wymuszony przepływ pary w kierunku odsysania na przeciwległej ścianie komory pieczenia – wyjaśnia firma Hert, polski dystrybutor Rototherma.
Piec ma dwa punkty pomiaru temperatury: jeden z czujników jest umieszczony w gazach spalinowych, a drugi w komorze pieczenia. Dzięki temu, nawet przy dużym obłożeniu pieca, temperatura zadana i rzeczywista są identyczne, co pozwala uzyskać równomierne wypieki.
Obrotówkę wyposażono w sterowanie Navigo pozwalające, m.in. korzystać z automatycznego programu wypiekowego, administrować recepturami, sterować pracą pieca za pomocą piktogramów lub ręcznie, obserwować przebieg krzywej temperatury, rejestrować dane, sterować wyciągiem pary, a także połączyć piece w sieć zarządzaną z jednego centralnego komputera.
Na wyposażeniu pieca jest Variopilot, który do każdego produktu dopasowuje szybkość obiegu ciepła w komorze wypiekowej, a tym samym zapewnia równomierność pieczenia. Kontroluje on także ilość powietrza w komorze wypiekowej, co z kolei zapobiega niekontrolowanym zmianom ciśnienia i wysuszaniu wyrobów. Dzięki Variopilotowi oraz zastosowaniu sytemu Opti-Speed obrotówka może być z powodzeniem wykorzystywana również do produkcji wyrobów cukierniczych.
Dla uniknięcia strat ciepła odpowiednio uszczelniono drzwi z rampą. Piec ma także podwójną podłogę, co z jednej strony pozwala utrzymać ciepło w komorze wypiekowej, a z drugiej uniemożliwia powstawanie na niej skroplin. Dla osiągnięcia stabilnego pieczenia we wszystkich zakresach gramatur i przy dużej gęstości obłożenia, obrotówka wyposażona została w ścianę rozdzielającą powietrze z optymalizacją strumienia.
Oszczędniejszą wersją pieca jest Rototherm Green, który dzięki mniejszemu zużyciu energii (aż o 25 %), pozwala wyraźnie ograniczyć koszty produkcji. Dodajmy, że podczas fazy podgrzewania zużycie energii może być niższe nawet o połowę.
Od lat udoskonalanym piecem jest obrotówka Roll-in firmy MIWE, której każda nowsza wersja wyróżnia się jeszcze bardziej energooszczędniejszymi parametrami od poprzedniego modelu. Aby to osiągnąć w piecu Roll-in e+ 3.0 zastosowano m.in. technologię pozwalającą ustabilizować ciśnienie podczas procesu wypiekania pieczywa, co w efekcie daje piekarzowi gwarancję, że efekty jego pracy nie będą uzależnione od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że istotny wpływ na jakość produkcji, jej stabilność i powtarzalność ma m.in. ciśnienie atmosferyczne. Jego wzrosty i spadki przyczyniają się do niekontrolowanych wahań ciśnienia w komorze wypiekowej, co w efekcie utrudnia uzyskanie równomiernych wypieków. W piecu MIWE, bez względu na pogodę, ciśnienie atmosferyczne czy przeciągi w pomieszczeniu produkcyjnym, zapewniona jest równomierność produkcji i krótsze czasy pieczenia. W obrotówce zastosowano także nowatorski, opatentowany system prowadzenia gazu. Istotny wpływ na energooszczędność pieca ma również zmniejszenie dopływu świeżego powietrza, co osiągnięto przez zastosowanie systemu eco:wing z samonastawną, mechanicznie sterowaną klapą zamykającą w kanale spalinowym. Zamyka ona ciąg, kiedy palnik nie jest uruchomiony, a tym samym utrzymuje energię cieplną w systemie.
Mimo wielu innych udoskonaleń, takich jak m.in. system automatyki ilościowej dla małych szarż czy standardowa funkcja pieczenia mrożonych kęsów, konwekcyjno-parowy Roll-in e+ 3.0 nadal może być wykorzystywany do wypieku dużych ilości pieczywa drobnego, także chlebów foremkowych lub zwykłych oraz ciast i ciasteczek. Jego istotną zaletą jest stosunkowo duża powierzchnia wypiekowa przy niewielkiej ilości miejsca, jakie obrotówka zajmuje w piekarni – zapewnia polski dystrybutor, firma Geth.
Do popularnych niemieckich pieców obrotowych zaliczają się także urządzenia Compact wyróżniające się niezwykle dużą powierzchnią wypiekową w stosunku do małej powierzchni podstawy. Konstruktorzy firmy Wachtel uzyskali to projektując odpowiednio wysoką komorę wypiekową, która została przystosowana do wózków z 20 blachami (odstęp między nimi wynosi 85 mm). Zaletą tych obrotówek jest także unikalny wzdłużny wentylator, który ma za zadanie zapewnić równomierne rozprowadzenie powietrza i „omywanie” produktu, a jednocześnie maksymalnie wykorzystuje energię cieplną przy minimalnej prędkości przepływu powietrza. Wydajny system zaparowania zapewnia optymalną ilość pary nawet przy pracy „wsad za wsadem” – zapewnia producent dodając, że takie warunki wypieku gwarantują uzyskanie najwyższej jakości produktu.
Sercem pieca obrotowego Compact jest wymiennik ciepła, którego specjalnie opracowana konstrukcja gwarantuje maksymalny odbiór ciepła od czynnika grzewczego przy jednoczesnej emisji energii cieplnej do wypiekanego produktu. Dzięki zastosowaniu ognioodpornej, specjalnej stali nierdzewnej wymiennik ten jest szczególnie trwały i niezawodny – podkreśla firma Wachtel i daje na wymiennik aż 3 lata gwarancji.
Innowacyjne rozwiązania znajdziemy w piecu R-Evolution. Jak podkreśla Wachtel, to jedyny w swoim rodzaju ceramiczny piec wózkowy dedykowany do produkcji różnorodnych wypieków o najwyższej jakości. Piec w wersji olejowej i gazowej to połączenie zalet konwekcji ciepła i aktywnego promieniowania cieplnego – o zwiększonej ilości wytwarzanego promieniowania IR. Obrotówka zapewnia dużą różnorodność wypiekanych wyrobów, od drobnego pieczywa po duże wyroby piekarnicze, a to wszystko przy zachowaniu wysokiego stopnia powtarzalności i jakości produktu – twierdzi producent dodając, że wyroby opuszczające piec R-Evolution charakteryzują się się m.in. mniejszymi wahaniami wagowymi, mają optymalną objętość, delikatnie wypieczoną i popękaną skórkę, a także dłużej zachowują świeżość. Wszystkie te zalety pieczywa osiągnięto przy równoczesnych oszczędnościach energetycznych rzędu 30 % w porównaniu do zwykłych pieców wózkowych – podkreśla Wachtel. Wewnętrzne ściany komory wypiekowej posiadają funkcjonalną ceramiczną powłokę i spełniają funkcję ogromnego i wydajnego powierzchniowego wymiennika ciepła. W efekcie różnica między temperaturą spalin a temperaturą komory wypiekowej wynosi jedynie 10 – 15°C. Dzięki wysokiemu współczynnikowi sprawności rozwiązań technicznych zastosowanych w R-Evolution oraz ich maksymalnej wydajności energetycznej użytkownik pieca może wyraźnie odczuć oszczędności związane z mniejszymi wydatkami na energię.
Szwedzkie
Skandynawskim liderem w produkcji obrotówek jest niewątpliwie firmy Revent, której piece wyróżniają się m.in. niepowtarzalnym, okrągłym kształtem komory wypiekowej. To rozwiązanie, zastosowane w piecach Revent Round Oven zapewnia lepszą dystrybucję ciepła, a tym samym większą wydajność niż ma to miejsce w piecach z powszechnie stosowanymi komorami czworokątnymi. Oryginalna okrągła komora eliminuje koszty energii, które w przypadku pieców o tradycyjnych kształtach generuje niepotrzebne ogrzewanie narożników. Szwedzkie obrotówki grzeją jedynie przestrzeń, w jakiej obraca się wózek, co ma istotne znaczenie dla jakości pieczenia. Warto podkreślić, że oszczędności w grzaniu wynikają także z faktu, iż okrągła komora ma znacznie mniejszą kubaturę w porównaniu z czworokątnymi obrotówkami. Wyróżnia się też znacznie lepszym obiegiem powietrza.
W pomieszczeniach o małej powierzchni, gdzie istotne znaczenie ma każdy metr kwadratowy podłogi, tradycyjne obrotówki z drzwiami otwieranymi na zewnątrz zajmują w efekcie znacznie więcej miejsca niż sam piec. Inżynierowie Reventa budując linie Round Oven pomyśleli też o tym, aby zastosować suwane drzwi, które chowają się w obudowy pieców. To rozwiązanie sprawia, że przy ich otwieraniu nie dochodzi do zaciągania na zewnątrz pary z komory wypiekowej. Ma to istotne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż obrotówki pracują także w sklepach (przykładem jest model ONE 39).
Revent wyposażył swoje piece m.in. w system ukośnego nadmuchu powietrza pod spód blach (TCC). Prędkość nadmuchu jest bardzo niska, co pozytywnie wpływa na równomierny wypiek produktów, a jednocześnie chroni przed ich przesuszeniem. Zastosowano również bardzo mocny system zaparowania, aby był zawsze gotowy do dostarczenia zadanej ilości pary.
W ofercie firmy Nurkowski z Poznania, która jest wyłącznym przedstawicielem Reventa w Polsce, od kilku lat znajdziemy pełnowymiarowy piec obrotowy ONE 26, który można załadować wózkiem z blachami 600×400 mm. Jeszcze większe możliwości produkcyjne daje najnowszy ONE 25 przystosowany do wypieku szerokiej gamy produktów piekarskich i cukierniczych na blachach 800×600 mm. Przypomnijmy, że jego światowa premiera miała miejsce zaledwie kilka miesięcy temu, jesienią ubiegłego roku na targach IBA 2018.
Oprócz oryginalnych okrągłych obrotówek, w ofercie szwedzkiego producenta, znajdziemy także piece o bardziej konwencjonalnych kształtach komór wypiekowych. Przykładem są nieco starsze modele z serii Revent 700, które wyróżniają się efektem ciepłoty spodu, co osiągnięto przez zastosowanie wspomnianego wcześniej systemu TCC. Ich szczególną cechą jest też opatentowany przez Szwedów kulowy system zaparowania. Duża masa stalowych kul pozwala na efektywną akumulację ciepła i wykorzystanie go nie tylko podczas wytwarzania pary, ale w całym cyklu pieczenia. Powietrze powracające spod blach wypiekowych przechodząc pomiędzy kulami odbiera z nich ciepło, co ma zagwarantować szybki powrót do temperatury wypiekowej.
Do wspomnianej serii obrotówek należy m.in. Revent 724 z systemem LID zapewniającym izolację panelową, co ma zapobiegać uciekaniu ciepła i stratom energii.
Luksemburskie
LuxRotor touniwersalny piec od lat produkowany przez luksemburską firmę Hein (polskim dystrybutorem jest firma Guz). Konstrukcja, kompatybilna jest z wózkami innych obrotówek, w wielu różnych wariantach, z których najmniejszy ma powierzchnię wypiekową 4,3 m² (przy zaledwie 1 m² powierzchni podłogi, jaką zajmuje piec), zaś największy czterowózkowy ponad 36 m². Obrotówki firmy Hein wyposażone zostały m.in. w nowoczesny system napędu wózka z regulacją rozruchu i zatrzymywania silnika (Softstart) oraz w równie nowoczesny system regulacji prędkości nawiewu gorącego powietrza, którym można dowolnie sterować w zależności od rodzaju wypiekanego asortymentu (Softair).
Ciekawym rozwiązaniem, jakie zastosowano w LuxRotorach, jest specjalna, ważąca 200 kg ściana z bloczków ceramicznych, której zadaniem jest magazynowanie ciepła. W efekcie dochodzi m.in. do mniejszego wystudzenia komory obrotówki w czasie załadunku i rozładunku, a tym samym piec wymaga krótszych faz dogrzewania. Ceramiczny akumulator pozwala skrócić czas pracy palnika i zmniejszyć wartość przyłącza w stosunku do standardowego pieca obrotowego, co w efekcie znacznie zmniejsza zużycie energii. Wspomniana ściana dodatkowo połączona jest z systemem odzysku ciepła, co pozwoliło znacznie, bo aż o ok. 50ºC obniżyć temperaturę spalin pieca. Takie rozwiązanie znajdziemy w piecu Ecostone². Porównując parametry tej obrotówki (model LR-86-H) z dokładnie taki samym piecem, ale bez wspomnianej ściany ceramicznej okazuje się, że piec z ceramicznymi bloczkami ma temperaturę spalin niższą o 50°C i potrzebuje o 1/10 mniej mocy. W Ecostone² przy niższej o 10°C temperaturze wypiekania krótszy jest też czas potrzebny do produkcji wysokiej jakości pieczywa.
Austriackie
Najnowsza obrotówka firmy König, czyli piec Roto Passat SE/N to rozwiązanie jeszcze bardziej oszczędne w eksploatacji niż poprzednia wersja Roto Passat SE. Projektując nowy model pieca główny nacisk położono na efektywność energetyczną – informuje firma Cream, polski przedstawiciel austriackiego producenta. Nowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić potencjalnie aż 20 % kosztów energii, w porównaniu do swojego poprzednika. Osiągnięto to m.in. przez zastosowanie nowatorskiego elementu grzewczego. Znacznie bardziej skuteczny wymiennik ciepła zwiększa efektywne przenoszenie temperatury, z kolei regulacja objętości powietrza, poprzez sterowaną elektronicznie klapę, umożliwia prawidłowe wykorzystanie energii w zależności od rodzaju wypiekanego produktu. Nowy piec wyróżnia się też lepszą izolacją zewnętrzną, co pozwoliło znacznie obniżyć temperaturę powierzchni pieca, a tym samym zmniejszyć straty ciepła.
Z dodatkowych zalet nowego modelu obrotówki firma Cream wymienia m.in.: ulepszony system obiegu powietrza, powiększone wnętrze przystosowane do blach także w rozmiarze US, nowy system chłodzenia zapewniający lepszą ochronę elementów elektronicznych, automatyczne wyłączenie nawiewu przy otwieraniu drzwi, możliwość wgrywania programów wypiekowych przez USB.
Już w poprzedniej wersji Roto Passat miał komorę wypiekową z zaokrąglonymi narożnikami, co znacznie ułatwia jej mycie i zachowanie najwyższych standardów higieny. Parownik pieca wykonany został z osobnych segmentów, składających się z wielu elementów, co daje w rezultacie dużą powierzchnię parowania. Działa na zasadzie kaskady – woda spływa w dół szerokim strumieniem wprost na gorące elementy.
Ważnym elementem jest również talerz obrotowy, który posiada napęd z funkcją zabezpieczającą przed zablokowaniem – silnik z przekładnią oraz ogranicznikiem, na wypadek gdyby doszło do zaklinowania się wózka. Ten nie wymagający konserwacji talerz śmiało można nazwać uniwersalnym, gdyż pasuje do wielu różnego typu wózków piekarniczych.
Piec ma specjalną uchylną rampę najazdową, która obniża się, kiedy drzwi są zamknięte. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi Roto Passata mogły zostać zabezpieczone uszczelką wykonaną z jednego kawałka, a nie składaną z części, co zdecydowanie zwiększyło szczelność, a tym samym jeszcze bardziej ograniczyło ewentualne straty ciepła. Dodajmy, że drzwi w prezentowanym piecu zaprojektowano tak, aby dodatkowo wyrównywały różnice ciśnień, jakie panują wewnątrz i na zewnątrz komory wypiekowej.
Artykuł z Bake & Sweet, luty 2019