Piekarz jest już niepotrzebny

Piekarz jest już niepotrzebny

BreadBot – tak nazywa się oryginalna maszyna do produkcji chleba, którą na początku stycznia na targach CES 2019 w Las Vegas zaprezentowała firma Wilkinson Baking Company.

Amerykański producent po raz pierwszy pokazał światu swoje nowatorskie urządzenie, które wygląda jak najmniejsza na świecie piekarnia. W pełni zautomatyzowany BreadBot umożliwia samodzielną, czyli bezobsługową produkcję kilku rodzajów bochenków. Maszyna od początku stała się hitem tegorocznej edycji prestiżowych targów Consumer Electronics Show. Wytwarza ona bochenki z podstawowych składników, m.in. mąki i wody, które precyzyjnie dozuje z podajnika do modułu, w którym odbywa się mieszanie ciasta. Stamtąd trafia ono do dzielarki, a następnie do strefy garowniczej, a po wyrośnięciu do piekarnika. Na końcu bochenki transportowane są do automatu, gdzie kupujący może sobie wybrać taki chleb, jaki mu odpowiada. Cała produkcja zajmuje ok. 1,5 godziny, a każdy jej etap można obserwować, dzięki przeszklonej obudowie maszyny. BreadBot w ciągu doby może wypiec maksymalnie 235 bochenków pieczywa pszennego, wieloziarnistego lub żytniego.
Jak podkreślają konstruktorzy urządzenia adresowanego dla supermarketów, ma ono stanowić alternatywę dla pieczywa mrożonego, a także do chlebów świeżych sprzedawanych w opakowaniach.